| anonim_4396 a întrebat:

Cum v-ati dat seama ca nu exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Dupa logica de mai sus:
- m-am accidentat foarte grav cu masina, dar din cauza LUI am trait. Ce-ar fi sa nu ma acidentez deloc sau nu am murit pentru ca fizica a dictat totul?
- au murit persoane dragi mie asa, ca sa ma puna la incercare EL.
- toate necazurile din viata mea mi le-am creat eu si mai mult, tot eu (prin actiuni logice) am iesit din ele. Nu mai pun la socoteala necazurile aleatorii, din care rezulta ca am un ghinion imens.
Deja imi pierd ideea, prea multe imi vin in cap. In concluzie, cei care nu cred in Dumnezeu prin religie sunt niste pacatosi si ajung in iad, nu? chiar daca sunt oameni buni prin moralitate si actiuni?

66 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca exista Dumnezeu nu am nici un dubiu in ce priveste acest lucru. zic asta din foarte multe rugaciuni ascultate si implinite si uitati-va si voi in jurul vostru. cerul, pamantul cine le-ar fi putut face daca nu intelepciunea lui Dumnezeu? nu stiti ca insushi Dumnezeu a spus ca intelepciunea celui mai mic de pe pamant este mai mica decat punctul slab al lui Dumnezeu? stiti vorba aia."crede si nu cerceta".omul trebuie sa-si recunoasca neputintza in fata Lui si sa nu se mai creada independent din moment ce omul nu este stapanul pamantului.si tocmai omul se tagaduieshte singur. daca nu ar crede in existentza lui Dumnezeu sau la vreun necaz de ce primul lucru pe care il face este ca apeleaza la El? tocmai pentru ca in adancul sufletului lui,, omul crede ca Dumnezeu exista dar se lasa dus de toate invataturile proorocilor mincinoshi de care insushi Iisus Hristos zice in Biblie.care incearca sa-l indeparteze pe om de Dumnezeu.nu v-ati pus niciodata intrebarea : DE CE TOATE "CURENTELE FILOZOFICE" neaga existentza lui Dumnezeu? .http://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Curente_filozofice .AICI este LAITMOTIVUL: cei care au inventat aceste curente filozofice incearca sa induca omului in subconstientul lui IDEEA ca Dumnezeu nu ar exista.AICI ESTE CAPCANA UNDE MULTI NU SE PRIND.DE ACEEA SHI DIAVOLUL ARE ATAT DE MULTA PUTERE IN LUME FIINDCA INDUCE OAMENII IN EROARE soptindu-i la ureche ca Diavolul nu ar exista.tocmai.PT A IL PUTEA BIRUI PE OM IN LUPTA...==> IMAGINATI-VA DOAR: .OMUL sa zicem ca ar fi intr-o inkpere, APARENT SINGUR, si deodata o FORTA INVIZIBILA dar in acelasi timp FOARTE PUTERNICA il arunca de pereti si da cu omul de pamant...CONCLUZIA: OMUL NU stiE CU CINE SA SE LUPTE TOCMAI PT K NU VEDE Q CINE SA SE LUPTE.fiindca diavolul nu vine la om sa-i zica: Buna sunt satana stii ca eu nu te suport deloc fiindca esti dupa asemanarea chipului lui Dumnezeu care m-a arucat din frumusetzea cerului si vreau sa te distrug definitiv de pe fata pamantului! ATUNCI CINE S-AR MAI IMPOTRIVI DIAVOLULUI? ar zice Piei satana si i-ar declara razboi.nu.aici diavolul este expert in a imbraca forme mincinoase, el chiar i-a lumina binelui, Lucifer(aducatorul de lumina) /:) voi nu vedeti cata indraznire are in lupta si cata ura si perversitate? se mai si crede aducator de lumina cand el este plin de intuneric pana nu se mai poate. diavolul asta vrea sa ne orbeasca sufleteshte sa nu il putem vedea.tot ce ducem noi este o lupta duhovniceasca. dar multi sunt cei ce n-o inteleg, se raporteaza la viata de pe pamant crezand ca doar asta exista aici iar este o capcana a diavolului. te face sa crezi ca nu exista viata dupa moarte tocmai pentru a te scoate din start din lupta si sa castige el batalia.vegheatzi asupra gandurilor inimii voastre sa nu va inshele nici oamenii q invataturile lor mincinoase si nici diavolul care chiar ca ragneshte k un leu sa va inghita. exact cum zice Insushi IIsus.eu de ex.am observat ca atunci cand ma impotrivesc lui, mai tare ma ataca.ba prin colegi de scoala prieteni f buni amici, vrea sa ma prinda undeva, un cuvant greshit, o fapta mica la inceput ca asa vrea el sa PARA CA SA FACI ACEL RAU ca apoi dupa ce l-ai facut sa te bage direct in deznadejde si sa zici"Din cauza pacatului meu mare nu ma va mai ierta Dumnezeu! dar nu e asa Dumnezeu te iarta daca intr-adevar te caiesti de lucrul rau facut si daca II promitzi ca nu il vei mai face. Dumnezeu nu este un tiran. el fiind Tatal nostru ne vrea binele.ganditzi-va si voi .care Tata adevarat si-ar parasii copilul? El Insushi si-a dat SINGURUL FIU AL LUI PT VOI, DIN IUBIRE PT VOI, A AVUT DE ALES DINTRE EL SHI NOI SHI NE-A ALES PE NOI! si noi nu meritam asta, noi niste pacatosi! SHI-A DAT FIUL NEPTRIHANIT, FARA PACATE, PT A PLATI PT PACATELE NOASTRE!, noi niste pacatosi.am o intrebare da sa ziceti serios.

CARE DIN VOI DACA ATZI FI TATA/MAMA SHI-AR DA FIUL PE CRUCE SA MOARA PT CEI CE L-AU BATJOCORIT SHI BATUT PANA LA INCONstiENTA? daca nu NUMAI O DRAGOSTE IMENSA PT OAMENI?

REFLECTATZI SINCER SHI NU MAI GANDITZI DUPA LOGICA.fiindca logica ne omoara.Insushi IIsus zice ceva de genul "le-au orbit ochi, si le-au impietrit inimile, sa nu vada cu ochii si sa nu INTELEAGA CU INIMILE? ___ DECI VEDETI? aici este CHEIA: DACA AR FI TREBUIT SA GANDEASCA LOGIC AR FI ZIS IISUS"MINTEA" de aceea saracul tot repeta pentru surdul cu urechi care nu vrea sa auda SA VA VEGHEATI INIMILE! de logica = invatatura proorocilor mincinoshi. un exemplu.http://ro.wikipedia.org/wiki/Ra%C5%A3ionalism Raţionalismul sau mişcarea raţionalistă este o doctrină filozofică care afirmă că adevărul trebuie să fie determinat în virtutea forţei raţiunii şi nu pe baza credinţei sau a dogmelor religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Nu este nimic mai sarac decat capul care face filosofie despre Dumnezeu, fara Dumnezeu" – Sf. Ioan Scararul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am cateva motive pentru a nega existenta lui dumnezeu : 1 ati vazut si voi cum toti oameni citesc biblia, se spune ca pamantul exista de 6000 de ani, aici contazic sunt dovezi, crani umane care au fost examinate de arheologi si aveau peste 72 000 de ani
2 daca dumnezeu ar fi existat, pe vremea cad a trait el daca sar fi intamplat ce spune in biblie ca s-a intamplat de ce nu scrie decat in biblie despre aceste evenimente adica ce vreau sa: zic este daca sar fi facut din zi noapte sar fi crapat pamantul de la un cutremur dupa ce un om este rastignit ar fi trebuit sa scrie peste tot despre asta adica nu in fiecare zi ce crapa pamatul...
3 umnezeu s-a nascut dintr-o virgina ceea ce este practic imposibil s-a dovedit stiintific
- Adica eu sa crad ceea ce e scris intr-o carete fara autor tradusa din greaca acum mi de ani ( multe pasaje fiind pierdute in timp ) eu asta nu pot crede! depinde de voi ce vreti sa credeti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit biblia si mam konvins ca pinokio inca e viu, iar acum vorbesk serios, sunt multe persoane ce se bat cu pumnii in piept ca cared in dumnezeu si ca el exista insa niciodata nu a pus mina pe biblie sa citeasca sa se konvinga singur de existentsa lui da nu din povesti cu zmeul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tocmai mi s-a spus ca mi-am ucis ingerul pazitor. datorita lipsei mele de credinta, probabil. m-am despartit de cineva f credincios si asa de rau m-a durut incat am zis ca nu mai cred in Dumnezeu pentru ca EL nu ar lasa pe nimeni sa sufere atat. dar. nu stiu ce sa cred acum. nu mai cunosc realitatea. nu stiu ce e real sau imaginar. persoana cu care am fost a fost foarte. speciala. sa zic asa. cei ce au trecut prin ceea ce trec eu stiu despre ce vorbesc. si datorita faptului ca mi-am pierdut credinta, ingerul meu pazitor a murit. cel putin asa spune el. si am primit unul nou care e mult mai dur. si a spus ca daca il ucid si pe acesta voi muri. voi ce credeti. sincer? scuze, sa revin la subiect. vreau sa cred in Dumnezeu dar uneori simt ca durerea din sufletul meu e asa de mare. mintea mea nu poate procesa cum asi fi putut sa imi ucid propriul inger... ma doare sufletul extrem de rau. deci as vrea sa cred in EL dar uneori nu am destula incredere. mintea mea vrea sa creada ca e doar o minciuna dar sufletul meu e plin de durere... sincer. DA, eu cred in Dumnezeu. cel putin asta vreau sa cred. desi sunt f confuz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

. oamenii nu isi dau seama ce rostesc, atinci cand spun ca nu EXISTA DUMNEZEU, dar odatavor vedea ca s-au inselat amarnic, dar va fi prea tarziu! Dumnezeu a creiat totul., cum poate nega cineva ca EXISTA DUMNEZEu? d fapt si intrebarea aceasta de mai sus, pare a fi a unui ateu! P. S IOAN 3:16.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu, nu vad de ce ar fi el in pozitia stapin al universului si nu eu. ce a facut sa merite sa ajunga acolo? in viata totul se obtine prim munca sau pile. din pacate. Dumnezeu a avut pile sau a muncit sa ajunga in postura pe care cica o are... daca nu a avut pile atunci cu cine a concurat pentru conducerea universului, daca nu exista nimeni El fiind fara de inceput si fara sfirsit. mi-e greata de inventia oamenilor pentru a manipula alti oameni.astia din urma mai slabi la minte. offfffff

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lol frate nu exista dumnezeu de ce mor atata lume pe nedrept cu boli care nu se pot vindeca si toate cele? vb lu regla daca te rogi la dumnezeu acum sa castigi la loto crezi ca u castigi?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moare* scuze aaa si apropo ca cica voi va rugati si vi se implinetse pai va zis eu dc vi se implineste pentru ca voi contribuiti la acel viswinking ca asa daca vreau sa imi iau o masina nu mi-a da dumnezeu asa ca m-am rugat eu la el trebuie sa muncesti pentru masina ia pentru ce iti dorestiwinking ca asa stau si eu cu mana in cur si mi se trantesti masina din cer laughing bagati-va mintile in cap si mai inteesati-va de chestiile astea daca vrei sa stiti care este adevarul uitati-va pe Discovery sau pe youtube cum s-a format pamantul ca doar nu dumnezeu la creat desteptilorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing noi de mici am fost invatati cu ideea ca exista cineva pentru ca omului s-ai fie fica de cineva `gen frt nu fac asta ca imi da d-zeu cu bagheta peste cap` sunt multe chestii ce mi-ar lua foarte mult timp sa le explic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu exista biblic deoarece noi ne putem folosi doar 10 %din creier.Se presupune ca el a fost un om intelept si predica unele lucruri pe care noi nu le putem intelege.De aici rezulta faptul ca Dumnezeu nu este o divinitate si nici un om deoarece daca ar fi fost om nu putea predica astfel de lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca mai aveti prieteni imaginari in sec 21?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citind biblia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dini a spus totul, nu dumnezeu a creat omul ci omul l-a creat pe dumnezeu. Fie ca vreti sau nu lumea a fost creata in urma big bangului. Dumnezeu a fost creat deoarece exista prea multa violenta iar omul avea nevoie de ceva de care sa-i fie frica, tot odata cu ajutorul acestui dumnezeu s-a putut ajunge mai usor la subconstientul omului si daca va rugati sa se intample ceva nu e din cauza ca v-a ajutat dumnezeu, ci pentru ca puterea autosugestie, a subconstientului e infinita si poate rezolva orice problema. Daca dumnezeu intr-adevar exista ce sex are?
Intreb asta pentru ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui. in biblie scrie "crede si nu cerceta" de ce?
Pentru ce daca cercetezi iti dai seama ca ai crezut in nimic. Exista teorii peste teorii, fizica dezvaluie multe, cerceteaza, adam si eva a luat din pomul cunoasterii adica s-au interesat si d-zeu i-a exilat din rai, adica daca sti putina fizica vei ajunge in iad, hai mai bine sa raman corijent la fizica, repet anul la infinit dar ajung in rai laughing Nimic legat de dumnezeu nu are un raspuns demonstativ, tot ce e legat de fizica da. E bine sa credeti va ajuta, dar asta doar in mintea voastra |_|

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu defiecare data cand am ajutat pe cineva, am facut-o doar vazandul ca are nevoie de ajutor, nu l-am lasat sa sufere cu o face dumnezeu cel prea milostiv

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu exista

http://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY&NR=1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu exista. dc la rasthinit preotii pe zisul isus, ca sa il pomeneasca acum. dupa parerea mea nu exista.noi oamenii si mediul inconjurator, a fost creat dupa legile fizicii si nu de dumnezeu, biblia, e o simpla legenda la fel ca si zeii antici, coranu etc.sa fim seriosi acum pe vremea lui isus daca se intampla o eclipsa de soare primitivii aia de stramosi credeau ca e semn intrebandu-se de la cine au inventat un zeu atotputernik.adica pe dumnezeu.pamantul s-a format prin marea producere a bing-bangului si noi prin evolutie...pamantul are compusi chimiki si noi la fel corpu nostru nu e format din compusi chimiki de aikia reiese ca viata pe pamant a inceput de la un nucleu mik amestecat cu alte subs chimike.noi ca rasa evolund ca teoria lui charls darwin.nu exista dumnezeu e o inventie a oamenilor dea timpul vremi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sti ce dumnezeu exista? cei care crede ca nu exista atunci de unde venim? ce neo cret stelele laughing? da oricum dumnezeu de unde o venit el o fost creat ca eu tot timplul ma gandesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin cateva metode relativ simple:

1. Citind. Cu cat citesti mai mult (literatura de calitate, filosofie, sociologie, stiinte umane in general), cu atat mai multe sanse ai sa ajungi sa poti gandi independent si rational.
2. Nu exista nici un fel de dovada reala ca ar exista. Doar vrajeli si pseudo-argumente fara nici un argument solid.
3. Reflectand la prostia, violenta, ignoranta, intoleranta, privarea de libertate si indemnul la obedienta cu care vine acest 'mnezo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei care folosesc argumentul ignorantei pentru a demonstra ca Dumnezeu nu exista ar trebui sa mai cerceteze putin situatia. Adica cei care cred despre credinciosi (mai cu seama crestini) ca sunt ignoranti, inseamna ca ii considera ignoranti si pe Steinhardt (care s-a calugarit si a fost un om de cultura exceptional), pe Vulcanescu, pe Petre Tutea, Ion Pillat si altii. Oameni foarte credinciosi si cu o cultura exceptionala.
Nu spun ca acesta este argumentul pentru a crede in Dumnezeu, spun doar ca superioritatea si mandria ateului ar trebui sa se incline in fata numelor mentionate mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

hei cititorilor asc bine ce va sp cai adevarat eu stiu ca mi-am citit in viitor la vrajitori si am visat cum e sa fii mort. da pai eu nu cred ca d-zeu exista pana nul vad. si cand ma rugam inainte la el, tot asa era nu ma ajuta deloc deci cine sa ma ajute o poza cu rama care se numeste cica icoana.aiurea
si dc dracu exista atunci si d-zeu exista
si cine l-a vazut pe dracu? nimeni
normal pentru ca dc nu l-ai vz nici pe d-zeu etunci ii clar ca nu exista nici dracu nici d-zeu
ori cum NIMENI NU STIE CE E ADEVARAT
TOTI o sa vedem cand murim dc exista dracu sau d-zeu
e ca si dracu=raul si d-zeu=binele
da dar eu tot nu cred pana nu mor si sper sa sie cat mai repede ca sa vad adevaratul adevar
si viata e ca un joc cand o sa mori vei vedea adevarata finala unde o traiesti vesnic adica rai sau iad acolo iti vei gasi sfarsitul...nu in viata viata e asa de mantuiala sa vezi cum e lumea rea si buna
in ziua de azi gasesti 80% rau pentru ca d-zeu nu a dat dovada ca exista si toti sau retras sa se sinucida si tot felul de anturaje sataniste si emo.
asaca seper ca vam lamurit va pup si credeti ce vreti ca pana la urma vom vedea ce e cu viata cand o sa ajundem la d-zeu bine- inteles dc exista! veti gasi raspunsurile la toate intrebarile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu exita dar eu L-as intreba ce face? Este cumva in concediu sau a luat o pauza de o tigare, sau poate s-a intors cu spatele la noi nu stiu! Oameni mari violeaza copii, frati omoara frati, frate se culca cu sora, sotia isi injunghie sotul, calugar,, reguleaza,, alt calugar, un popa face sex oral cu o enoriasa, DOAMNE CE FACI?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tot ati facut referire la Bigbang, oare Cine sau ce a determinat ca acel punct infinitezimal sa intre in expansiune?

| SkateFunk a răspuns:

Am fost la toaleta si am dat pe dumnezau afara din mine, deci am dovada ca exista si ca e negru de culoare (nigga);]

| Armand_4581 a răspuns:

Intrebarea versus raspunsurile...
Ce intrebare tampita... e ca si cum ai intreba din ce e facut focul...
Ce raspunsuri halucinante... e ca si cum ai juca tenis cu Dumnezeu...

| fabutzu a răspuns:

Eu unul nu cred in dumnezeu si de ceva vreme tot caut dovezi ca el ar exista. toata lumea imi spune ca biblia e dovada clara ca exista. prostii, eu cred ca biblia e doar o buna metoda de manipulare a oamenilor si nimic mai mult.

| Mihai_4682 a răspuns:

Bai cum o ard astia de comenteaza aici inteligenti si spirituali cu dumnezeu si cu diavolul si cu dorinte implinite si cu dumnezeu care, iti dai seama el a facut pamantul si tot ce exista. etc si prostii din astea e amuzant dar si dureros sa-ti vezi conationalii care ei chiar au impresia ca vorbesc cu dumnezeu si-i asculta le face favoruri etc...mai oameni buni maturizati-va, mai mergeti si voi la scoala si veti afla de ex cum s-a format Pamantul, pune-ti mana pe o carte de stiinta daca vreti sa aflati lucruri interesante despre voi sa ce va inconjoara, renuntati sa mai traiti in iluzii de orice, fratilor nu mai credeti in mituri caci prin definitie ele sunt false, va dati seama ca voi credeti intr-un sarpe vorbitor din gradina edenului? va dati seama cat de ridicola e asta? faceti cumva parte dintr-un trib primitiv care-si bazeaza viata pe niste povesti cel putin stupide pentru standardele unui om in secolul 21? voi chiar aveti pretentia de a va considera oameni moderni cu mentalitatea asta ce da credit unor povesti fictive? stiti ce e rau la religia asta? pai uite de ex eu care am o alta conceptie fata de a voastra fixista o sa fiu dat la o parte de cei ca voi pentru simplul fapt ca nu-s de acord cu credintele lor asta face religia desparte oameni, si-a pierdut proprietatea initiala si anume aceea dupa cum ii spune numele (religo= a lega) de a aduce oamenii la un numitor comun, acum e cam nociva, eu inteleg ca voi considerati ca aveti experiente cu zeul vostru ca va asculta rugaciunile ca va da speranta ca va da confort etc. dar asta e un punct de vedere subiectiv, care e posibil datorita efectului placebo, dar asta nu inseamna ca exista dumnezeu sau ca nu exista, our si simpu n-aveti de unde sa stiti la fel cum nici eu nu stiu daca exista sau nu da totusi nu pot sa pun botu la tot cemi zice popa sau biblia ca nu prea au nici o relevanta, un lucru e destul de cert chiar daca exista sau nu acest zeu al vostu ( si zic asta pentru ca au mai fost multi altii in decursul istoriei de care sunt sigur ca stiti putine sau deloc si in care nu credeti), nu are nici o legatura cu formarea Universului, si implicit a vietii pe Terra si implicit n-are nici o legatura cu existenta noastra si nu va cer sa ma credeti pe cuvant va sfatuiesc sa cautati informatie si sa cititi cine cauta gaseste. Multumesc

| dini a răspuns:

Nu dumezeu a creat omul. omul la creat pe dumnezeu

| adelina_9815 a răspuns:

Pai trebuie sa mergi mai intai la biserica iar pe urma sa crezi ca este Dumnezeu si dupa aceea daca crezi in EL il iti va arata ca exista.de exemplu:iti pui o dorinta si ea se indeplineste, pentru a se indeplini trebuie sa contribuie cine ve si acela este Dumnezeu