| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi dupa voi, cum ati revolutiona sistemul educational din Romania?

4 răspunsuri:
| sese a răspuns:

1.ciclul elementar obligatoriu cu sanctiuni pentru parintii care nu lasa copii la scoala
2.ciclurile urmatoare nu sunt obligatorii dar cine continua scoala trebuie sa invete iar pentru asta:
3.salarii bune pentru profi cu sanctiuni pana la ridicarea calitatii de profesor pentru"venituri si bunuri necuvenite" dar si:
4.selectie exigenta a profilor-asta asa ca tot am vazut la examenele lor note de 2 si 3.
5.clasele 5-12: materii de baza si mai multe ore de sport(unele materii gen: muzica, desen, religie ...cu caracter optional pentru cei cu chemare sau talent.
6. obligativitatea unei tinute si comportament in limitele decentei(gimnaziu)
7.Desfiintarea invatamantului superior :"la distanta, fara frecventa... si alte minuni care genereaza diplome "FARA MERIT"
8.Limitarea activitatii cadrelor unversitare -predare in unitati private(care si astea sunt fabrici de diplome)
9.sustinerea licentei la stat(de aici si limitarea activitatii cadrelor de invatamant superior)
ca un rezumat :face scoala cine este capabil sa o termine pe merit si nu pe alte criterii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rind cu schimbarea ministrului Ecaterina Abramburica. Apoi cu schimbarea tuturor incompetentilor din Minister si inspectorate. Cu bagarea in puscarie a celor care au aprobat conrtactele paguboase gen renovare wc de tara cu un miliard si altele (ca de asta stau scolile in paragina din lipsa de bani). Si apoi incepe revolutionarea propriu-zisa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intai as reforma parintii. Apoi nu mai e mult de lucru.

| PAULsighet a răspuns:

In primul rand as pune profesori la punct. Adica: sa se compoarte frumos cu elevi, .......etc