| AshesToAshes a întrebat:

De ce sunt asa de multi oameni de parere ca sistemul educational din Romania trebuie sa fie schimbat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma intereseaza ce zic altii, eu cel putin sunt multumit de sistemul actual.
Bacalaureatul l-am noata cu nota buna si m-am inscris si la facultate, mi-am vazut interesul educational happy

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca sistemul educational romanesc e penibil din toate punctele de vederelaughing Accentul e pus pe teorie si memorare in loc de abilitati practice. Esti obligat sa tocesti texte si poezii cat ca iti place literatura romana sau nu sub voalul ''culturii generale''. Elevii iau meditatii la greu sa ia un 5 la bac si evaluare pentru ca orele sunt prost gandite si nu starnesc interes, As putea continua dar imi e lene.

| Celcestietot a răspuns:

Este invechit, nu iesi mai cu nimic util dupa ce ai terminat cu acest sistem, liceul nu te invata ce este mai important in viata, ore multe si facute ca sa iti fure timpul din viata, acest sistem nu prea iti asigura un loc de munca dupa ce il treci cu succes.

| RKBlue a răspuns:

O, nu stiu!
Adica, exceptand faptul ca:
1)Jumatate din elevi ies analfabeti functional
2)Nu esti pregatit pentru viata
3)Nu te ajuta sa iti gasesti pasiunile si punctele forte
4)Faci materii inutile
5)Se pune accentul pe teorie si deloc pe practica
6)Nu inveti aproape nimic folositor
7)Profesorii nu isi dau interesul
8)Nu exista destule resurse educationale
9)Manualele care exista, sunt de pe vremea lui Decebal
10)Materia e supraaglmoerata
11)Nu esti lasat sa ai propriile opinii
12)Se pune accentul pe invatatul mecanic si prost
13)Sunt laudati si premiati cei care invata papagaliceste
cred ca avem un sistem destul de bun...
As putea continua, dar cred ca ai inteles ideea.
Intrebarea adevarata estebig grine ce nu sunt toti oamenii de parere ca sistemul educational din Romania trebuie sa fie schimbat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți spun punctul meu de vedere: în primul rând pentru că se învață lucruri inutile care după ce ieși de pe băncile școlii nu te vor ajuta chiar la nimic. Poate sunt de părere unii că sunt bune pentru cultura generală dar dpdvd practic rămân nefolositoare; În al doilea rând, pentru că se studiază materii care NU folosesc chiar la nimic, cel mai bun exemplu fiind lb.latină care nu folosește absolut la nimic în viață; În al treilea rând materiile nu sunt predate în așa fel încât să stârnească interesul elevilor, de aceea mulți privesc venitul la școală ca pe o corvoadă zilnică.