| curiozitati a întrebat:

Daca termini profilul filologie la liceu,poti/merge sa te duci la ASE, SNSPA sau Agronomie?

12 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Dupa ce termini liceul, indiferent de profil, te duci la orice ce facultate vor muschii tai.

Liceul si facultatea nu au nici o treaba in comun.

| Mădă0611 a răspuns:

Dap, filologia cred ca e cel mai de umplutura profil laughing

| mixxjim a răspuns:

Teoretic poti merge la orice facultate, inclusiv la medicina, numai ca trebuie sa inveti in plus niste materii. de la filologie ti-e foarte usor sa mergi la SNSPA din cele enumerate de tine, la ASE se da examen la admitere mate si economie, la agricultura admiterea a fost pe baza notelor de la bac, dar daca se da examen la admitere de la anul peste tot probabil ca se va da in functie de specializari, cel mai probabil la biologie si inca una in functie de profil.

| Miha3 a răspuns:

In principiu da... Dar la ase trebuie sa stii matematica un pic plus economie. Sunt foarte multe persoane care au terminat filologia si au intrat la ase...

| curiozitati explică (pentru mixxjim):

La SNSPA la un departament se da admitere la economie.Crezi ca poti sa inveti de la filologie? Sau te descurci facand meditatii un an si nu trebuie sa te muti doar pentru o materie?

| curiozitati explică:

Stiu ca pot merge la orice facultate dar vroiam sa aflu daca se imbina putin facultatile cu profilul pentru ca de exemplu de la filologie nu te poti duce la politehnica..adica e absurd.

| ICanSeeAll a răspuns:

Filologie-ASE?
Pana acum s-a intrat asa de la orice profil, dar acum lucrurile ajung la normal pentru ca se baga admitere. Teoretic da, poti sa mergi, dar la ASE ai nevoie de matematica, pe care nu o faci deloc in liceu. Eventual sa inveti singur, dar la mate nu e asa usor. Gandeste-te la alt profil daca vrei la ASE. Chiar daca inca o sa prinzi admitere doar prin bac, o sa iti fie greu mai tarziu.Asta e parerea mea.Succes!

http://vampire-diaries-fan.blogspot.ro/

| mixxjim a răspuns (pentru curiozitati):

Se poate daca ai memorie buna de tocit, daca faci si meditatii sigur poti sa acoperi, nu cred ca e nevoie sa te transferi. sa te transferi unde? te-ai bulversa complet incercand sa recuperezi si alte materii care se fac acolo si tu nu le-ai facut, colegi noi, profi noi, bac, nu o sa mai stii de capul tau. ramai unde esti relaxata si concentreaza-te pe invatat, cauta un prof chiar de la facultate pentru meditatii, poate e un pic mai scump decat unul de liceu dar ai ceva avantaje in schimb (stie mai bine ce se da pe la examene etc.) poti merge la secretariat cu un buchet de flori sau o cafea sa-ti recomande ele pe cineva "bun", ca ele stiu totwinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru curiozitati):

Eu de la filo am mers la economie si m-am descurcat foarte bine. E chiar usoara daca iti place sa inveti logic.

| curiozitati explică (pentru mixxjim):

Eu trec clasa a X-a si sunt la mate-info dar am de gand sa ma transfer la filologie si analizam si facultatile la care as putea sa merg de aici si toata discutia.

| mixxjim a răspuns (pentru curiozitati):

Daca vrei sa te transferi de ce nu te transferi la economic? fugi de mate, nu vrei deloc?

| Edwward a răspuns (pentru curiozitati):

S-o crezi tu laughing)