| RaduCPM a întrebat:

De ce sunt 5 calificative la competentele lingvistice (b2, b2, b2, b2, b2) daca au fost numai 3 probe: auditie, scris si oral? Ce se noteaza separat?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

La scris cred că ai înțelegerea textului și scris propriu-zis.

Răspuns Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

1. Proba de intelegere a unui text audiat (acela in care asculti un dialog dintre 2 persoane si bifezi raspunsurile la intrebari )
2. Proba scrisa - Intelegerea textului (acela in care citesti si bifezi raspunsurile la niste intrebari pe baza textului citit)
3. Proba scrisa - Producere de mesaje ( acela in care ai avut de scris un mini-eseu despre ce-ti cerea acolo).
4. Proba orala - proiectarea mesajelor
5. Proba orala - Interactiunea orala.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba despre:
- receptarea orala a mesajelor;
- citirea si intelegerea textelor;
- comunicarea orala;
- comunicarea in scris;
Al cincilea calificativ e cel final, ca medie generala a celorlalte 4.