| Trinitrotoleu a întrebat:

De ce la competentele lingvistice la bac sunt 5 calificative? Eu stiam ca sunt 4 probe (acultat, vorbit, scris si intelegerea textului). Intr-adevar au fost doua ascultari si doua texte de analizat, insa cum sunt repartizate calificativele?

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Calificativele sunt A1 A2 si B1 B2. B2 e cel mai mare ca desigur nu ne vor da C1 ca nu stim mai mult decat profesorii, si nu suntem nativi. Se impart diferit. Gen daca ai facut foarte bine intelegerea textului ai B2 si la fel si la oral daca ai facut mai slabut iei B1 sau A2. B1 e bun si el. Cel mai slab e A1