| AlexDorinel a întrebat:

De ce vor astea sa bage educație sexuală?

In ziua de azi copiii știu de la 12 ani cum se fac copiii și chestii d-astea.

56 răspunsuri:
| anonymus1881 a răspuns:

Banuiesc ca această abordare asupra introducerii educatiei sexuale in scoli a fost determinată mai ales de tinerii din zonele defavorizate, întrucât cifrele privitoare la numărul minorelor gravide în Romania sunt îngrijorătoare.

| Crackman a răspuns:

De fapt ei știu doar ce vad la pc
Este mult mai mult decât actul în sine
Riscuri și altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece vor să îi incite și excite și mai devreme de termen

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si uite ca "stiu" dar realitatea din teren e dezastruoasa...

| chuckmanson a răspuns:

Ca sa nu mai avem cea mai mare rata de avorturi și mame adolescente din Europa! Și ca să nu mai fie România raiul prădătoriilor sexuali

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Știu cum sa fac copii da, dar nu știu sa se protejeze, și ce presupune copii la o vârstă asa frageda.
E foarte bine ca se introduce educația sexuala în scoli, acest lucru e foarte folositor pentru copii.

| Eireann a răspuns:

Stiu, cum sa nu stie...
Citesti intrebarile de la "Dragoste si Sex" si iti pui mainile in cap.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Exact gandirea asta ne ajuta sa fim pe locul 1 la mame minore n Europa.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru AlexDorinel):

O sa învețe cine dorește, nici la celalalte ore nu se prea învață că așa e acum generația asta (prefer sa nu o jignesc)
E absolut necesar, trebuia demult sa se introducă în scoli, poate asa nu am mai fi avut mămici adolescente de 13-17 ani, dpadvd ocupam un loc fruntaș în Europa, copiii trebuie sa învețe și sa realizeze ca sexul neprotejat implica o serie de boli cu transmitere sexuale, unele chiar care pot fi silențioase și care pot produce deces cum e HPV la femei, de aici și cancerul de col uterin.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca tu crezi ca educatia sexuala sa refera la a face copii, esti un neofit in materie.
Educatia sexuala este parte a educatiei unei persoane, iar educatia este parte a culturii unui individ, cultura, dupa toate intrebarile pe care le pui, la tine este splendida, dar lipseste cu desavarsire.

| Design2021 a răspuns:

Este parerea ta ca stiu multe, copii nu stiu nimic despre contraceptie, in ce conditii lasi o fata insarcinata, despre igiena etc.

Ce vad ei la filme pentru adulti pe net nu inseamna ca stiu ei multe.

Sunt multe pesoane adulte care nu stiu care este treaba cu ovulatia, contraceptia, fertilitatea etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Design2021 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Depinde in ce familie si in ce zona traiesti. Fac parte dintr-o organizatie, comunitatea doneaza alimente, haine, etc, si mergem sa impartim prin tara. Nu doresc la nimeni sa vada ce am vazut eu si in ce conditii traiesc unii oameni unde cunostiintele lor sunt inexistente in legatura cu igiena si contraceptia.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca au nevoie sa stie ca joaca cu organele sexuale poate sa le aduca si copii neplanificati, la varste foarte mici, cand inca ei insusi sunt copii si organele lor nu sunt dezvoltate.
Educatia sexuala este necesara inca de la scoala generala, clasele 6-7. Habar nu au de igiena si protectie nici astia de 14-15 ani, care se mas-tur-bea-za si nu stiu sa-si spele cucul, ajungand sa faca infectii si inflamatii ale penisului.
Ore de igiena si educatie sexuala trebuiesc implementate in toate scolile, fiindca trebuie sa ne educam copii.

| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, tu trebuie sa pui mana serios pe limba romana, ca nu ai habar sa vorbesti corect.
Nu-i prima oara cand ai problema asta cu: astia, astea, aceia, acelea samd.

In topicul tau de azi, corect este: "acestia" sau "astia",
(incorect "astea").

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca tu, si multi altii, inclusiv in varf, faceti confuzie intre sa inveti copii sa faca sex asta fiind pentru voi "intelesul" cuvintelor educatie sexuala si nu sensul real: sa inveti copii ce implica faptul ca fac sex si cum sa se protejeze de STD si de sarcini nedorite

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Poti sa iesi cu sange, poti sa lesini sau chiar sa mori

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu stau si ma intreb, tu in afara de stat pe TPU, stat cu mana pe sula toata ziua, si m-a s t u r b a t non stop, tu cand mai mergi la scoala, cand mai faci teme, cand mai inveti?

Ia de citeste aici;
https://ziare.com/sex/org asm/un-adolescent-a-murit-din-cauza-masturbarii-excesive-1165544

https://www.cancan.ro/......i-19654989

https://www.click.ro/......e-masturba

https://ziare.com/......zar-776493

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Obsedat de facut laba?
Nu-i sanatos deloc, fiindca mai tarziu, cand devii adult o sa ai probleme erectile si nu vei reusii sa intretii relatii sexuale cu o fata/femeie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu doar esti naiv sau esti chiar pr*st de bubui? Daca ti se explica ca e foarte ok sa treci strada de unul singur cand e verde, dar pe rosu te calca masinile si mori, citi crezi ca vor trece pe rosu ca sa vada ce se intampla?

Răspuns utilizator avertizat