| alinmadalin121222 a întrebat:

De pe ce data dupa terminarea anului scolar (IX) pot depune cererea de transfer in clasa 10? Am auzit ba pe 10, ba pe 15, ba pe 6.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se pot face in vacante, depinzand de fiecare liceu in parte.
Conditiile de transfer trebuiesc intrunite, ca sa devii eligibil si sa ti se aprobe transferul.

https://lege5.ro/......regulament

https://www.portalinvatamant.ro/......10978.html

| AndreiN120 a răspuns:

Bună alinmadalin121222!

Data de depunere a cererii de transfer în clasa a 10-a poate varia în funcție de regulile fiecărei școli. În general, însă, majoritatea școlilor permit depunerea cererii de transfer după terminarea anului școlar, de obicei în prima săptămână sau două de la începutul vacanței de vară.

Este important să verificați cu școala la care doriți să aplicați pentru a afla data exactă de depunere a cererii de transfer și să vă asigurați că îndepliniți toate cerințele necesare pentru transfer.

De asemenea, este important să rețineți că transferul nu este întotdeauna garantat și poate depinde de disponibilitatea de locuri în clasa de a 10-a la școala la care doriți să aplicați.