| Doge23 a întrebat:

Deci am notele 7 4 4 4 6 6 si in teza 3 ce medie imi iese?
Trec macar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai media 5, din calcul rezulta 4, 625 si se rotunjeste la 5, astfel ca nu ramai corigent.

3 răspunsuri:
| DaCumSaNu a răspuns:

Stiu ca deja ai acordat fundita buuut... Sa explic si eu pe aici. Media semestriala la o materie la care ai teza o calculezi astfel:
~~~faci media aritmetica a tuturor notelor tale cu exceptia celei de la teza (aduni notele apoi le imparti la numarul lor) 7+4+4+4+6+6=31.
Ai 6 note, deci imparti la 6
31/6=5,16-asta e media aritmetica
~~~acum media aritmetica obtinuta o inmultesti cu trei, iar dupa mai adaugi si nota in teza. Rezultatul final il imparti la patru. Si padaaaam, asta e media ta.
5, 16*3=15,48.
Acum adaugam teza:
15, 48+3=18,48;
Impartim la 4:
18, 48/4= 4,62
Magie: se rotunjeste la 5, deci ai trecut rolling on the floor)

| Doge23 explică (pentru DaCumSaNu):

Multumesc ca ai raspuns si dupa ce am dat funda laughing

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Doge23):

Sunt o draguta laughing