| AmazingONEx a întrebat:

Diferența din present perfect simple si predent perfect continuous?

4 răspunsuri:
| armygirl a răspuns:

Prezentul perfect exprima o actiune terminata in trecut sau o actiune din trecut ce continua si in momentul prezent.

Prezentul perfect este un timp apartinand prezentului. El face legatura dintre trecut si prezent. Dar accentul se pune pe momentul vorbirii, pe acum.

Prezentul perfect exprima:
- O actiune incheiata la un moment nedefinit in trecut, sau o actiune din trecut care se extinde si in momentul prezent.

Prezentul perfect continuu (Present perfect continuous) se foloseste pentru actiuni, stari, sentimente începute în trecut si care se desfasoara si în prezent, poate si în viitor.

Diferenta dintre forma prezentului perfect simplu si cea a prezentului perfect continuu este aceea ca forma continua pune accentul mai mult pe durata actiunii sau a starii ce se desfasoara de ceva timp, pe cand la perfectul simplu accentul e pus pe actiunea desfasurata.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Prezentul perfect simplu
It has snowed
She has arrived
Have I arrived
I have not arrived
Have I not arrived

Prezent perfect continuu
I have been writing
You have been writing
I have not been writing
Have I been writing?

Un site care te ajuta
http://wiki.ro-en.ro/......?/doku.php

Diferenta::
Present Perfect Simple scoate în evidenţă faptul că acţiunea s-a terminat şi/sau consecinţa acesteia în prezent.

Pune accent pe cantitate (cât de mult? cât de des?).

I have written 5 letters.
I have been to London twice.
Present Perfect Continuous scoate în evidenţă durata acţiunii (cât timp?).

I have been writing for an hour.

| Nadeko a răspuns:

Present Perfect Simple indică o acțiune încheiată, iar Present Perfect Continuous arată că acțiunea nu s-a încheiat încă.

Ex:

I have done my homework. You can see all the exercises in my notebook.

I have been doing my homework. I'll finished it soon.

My mom has read the book. I can give it back to you.

My mom has been reading this book. She needs around 1 hour to finish it.

Sper că te-am ajutat!

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

Unu-i simplu altul continua