| Dilaa98 a întrebat:

Cand se foloseste present simple si cand present continuous? Care e diferenta intre ele si cum se traduc fiecare? Ofer fundita :*

12 răspunsuri:
| elenutza27 a răspuns:

Present simple se foloseste pentru actiuni desfasurate in prezent, fie mai rar, fie mai des =prezent simplu
present continuous-se foloseste pentru actiuni desfasurate in momentul vorbirii=prezent continu

| IoAlexandra a răspuns:

Present simple- pentru actiune generala, un obicei, ceva ce se intampla mereu, un fapt real.
ex. imi place sa ma uit la televizor-actiune generala. I like(present simple) watching TV. Iubesc florile. I love flowers. Sau El merge in fiecare zi la scoala. He goes to school everyday.-la persoana a III-a se adauga -s la finalul verbului sau -es in cazul in care verbul se termina in ch, o, oo, sau y precedat de o consoana(atunci y devine i si se adauga es- ex. try-tries)
Present continuos- arata o actiune care se petrece in momentul vorbirii sau foarte aproape de momentul vorbirii. se formeaza cu verbul TO BE(conjugat in functie de persoana)+verbul propriu zis+ing la finalul verbului.
EX I am going to school now. (ma duc la scoala acum), I am eating now(mananc acum!).I am writing now.(scriu acum).

| deny1230 a răspuns:

Present simple(Prezentul simplu) il folosesti cand actiunea se desfasoara mai des, iar present continuos(Prezentul continuu) cand actiunea se petrece acum.

| Unec a răspuns:

Uite aici:
http://www.marplo.net/engleza/prezentul_simplu_continuu-g
Vazui ca acolo nu scrie, prezentul simplu se mai foloseste si cand de exemplu atingi cu mana un lemn si zici ca este aspru - It FEELS rigid. (prezentul simplu) - se simte aspru(la atingere)/ este aspru.
Unele verbe nu au forma continua.
- Verbele de perceptie:
ex: to feel(a simti), to hear( a auzi), to see( a vedea), to notice( a observa), to smell( a mirosi), to taste-a gusta(simtul gustativ).
EXCEPTII: to see- atunci cand sensul sau nu mai este cel de baza.
ex: i am seeing my doctor on Monday.( nu mai are sensul de 'a vedea' ci de a se intalni cu.
Sau atunci cand ai halucinatii.
ex: I am seeing ghosts.
Verbele care exprima activitati mentale.
ex: to agree, to believe, to trust, to distrust, to doubt, to imagine, to understan, to suppose, to remember, to forget, to recognize, to mean, to think.
EXCEPTII: to think= ma gandesc
= cred
CRed ca e o idee buna- niciodata cand are valoarea de a exprima opinia, nu se foloseste continuu. - I thing it`s a good ideea.
Cand se refera la procesul de gandire, se poate folosi la continuu
ex:I am thinking- ma gandes(acum)
Verbele care exprima dorinta:
-i wishm i wantm to intend, to desire. I wish to go there(imi doresc sa ma duc acolo)

Verbele care zprima trairi emotionale, atitudini, sentimente
-to love, to like, to dislike, to detest, to prefere, to adore, to hate.
I like it( imi place)
Verbele modale
- can, may, might.- I can do it( pot s-o fac)
Verbele care exprima posesia
-to posses, to own, to belong, to keep, to hold. I keep it for myself( o pastrez pentru mine)
Altele
-to expect, to differ, to appear, to contain, to deserve. This movie appears to be interesting( filmul asta pare sa fie interesant).

| KingOfShadow a răspuns:

Prezent simple este o actiune care se petrece acum si nu s-a terminat. ex i run, you fly etc
Prezent continuos arata o actiune care se petrece acum si verbul se termina cu ing de obicei este insotit si de now, at the moment etc

PS ș DOBRE MIREL 1992 ala e past tense simple ce spui tu...

| KodrutZ a răspuns (pentru KingOfShadow):

La continous se formeaza si cu "to be" - de exemplu "we are walking" sau "we're watching TV".

| Dobre_Mirel_1992 a răspuns:

Presentul Simplu se foloseste la actiiunile care au fost in trecut si se vor repeta.se adauga terminatia "ed" sau forma a 2 a cuvantului. Prezentul Continuu se foloseste sa arati o actiiune care a fost in trecut si se mai petrece si acum.se adauga "ing"

| Dilaa98 explică (pentru Dobre_Mirel_1992):

Ala e past simple...

| IoAlexandra a răspuns (pentru Dobre_Mirel_1992):

Ed- este la past simplu nu presentul simplu. le cam incurci.

| MinecraftSuperGamerAndILikeWrestling a răspuns:

Present simple se foloseste in actiuni care se intampla o data la un timp ex:every monday si la pers. a 3-a singular se pune "-s" sau "-es".La present continuos se intampla acum in clipa aceasta, iti poti da seama cand e present continuos in propozitie este cuvantul "now" sau alte sinonime si are la inceput verbul "to be" care are mai multe forme depinde de persoana ex: I am, You are, He/She/It is; We/You/They are.Si sunt urmate acum de un verb urmate de "-ing". Sper ca ti-am fost de folos

| Dilaa98 explică (pentru MinecraftSuperGamerAndILikeWrestling):

Imi poti da si niste exemple? (enunturi)

| MinecraftSuperGamerAndILikeWrestling a răspuns (pentru Dilaa98):

Past simple este asa ex:He played basketball yesterday