| lll0veee a întrebat:

E grea limba rusă (ca și gramatica mai ales)? Și cam de cât timp ai nevoie ca să o inveti?

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e neapărat grea, dar e ALTFEL.
Deci va trebui să înveți noi reguli, nu doar să vorbești în altă limbă pe o structură gramaticală cunoscută, similară cu a limbi(lor) cunoscută/e. Plus lexicul.
Cât timp ai nevoie ca s-o înveți? depinde de capacitatea ta de a învăța.

| Heavenonearth a răspuns:

Nu e grea, cam un an inveți tot dacă faci zilnic conversație-invățare-repetare.Depinde și cât de multă voință ai, căci majoritatea renunță din start.

| lll0veee explică:

Sunt oricum de abia clasa a 11-a si nu imi trebuie neaparat, doar asa de placere. Plus ca o sa ma duc si la facultate pe engleza-rusa, dar voiam sa stiu de pe acum cate ceva

| sierra1 a răspuns:

E nașpa, urâtă, greu de reținut, nu sună bine, încâlcită. Dacă ai de ales, ia altceva
Vezi și tu:
https://www.youtube.com/watch?v=d7da8XBfoeo

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este grea. Eu am facut in liceu. Si astazi (dupa 40 de ani) mai stiu cate ceva. Mi-a placut limba rusa doar dupa ce am invatat cate ceva. La inceput ziceam si eu: e grea, e urata, nu vreau. Mi-am schimbat parerea.

| Aligator0108 a răspuns:

Limba rusă nu e grea pentru persoanele ambițioase. Totuși, dacă vrei să dai la Facultatea de Limbi Străine, îți recomand să nu mergi pe engleză-rusă, întrucât limba rusă nu e o limbă circulată. În schimb, araba, germana, chineza etc. sunt căutate.
Dacă vrei să o înveți de bună voie, e un lucru foarte bun. Nu strică să știi o altă limbă decât cea maternă, engleza, franceza, maghiara...

| lll0veee explică (pentru Aligator0108):

Engleză știu deja, și germana oricum o invat la scoala. Voiam ceva in plus, mai rar, și mi se pare interesantă rusa

| cristi202 a răspuns:

Mie mi s-a parut grea. Eu am invatat-o la scoala 5 ani, si nu mai stiu decat cateva cuvinte. Si inca buchisesc la alfabetul chirilic happy. Sora mea insa, i-a placut mult, si a invatat rapid.

| RAY a răspuns:

Urmeazami sfaturiile invatate din experienta
invata cuvinte din context doar,nu invata cuvinte singure ca nu o sa intelegi nimic, un cuvant face parte dintr un puzzele numit vocabular,cel mai important este vocabularul
a vedea filme,seriale,a asculta muzica nu ajuta sa inveti o limba, in schimb isi ofer niste sfaturi
cand vezi un serial repeta scenele des de mai mult ori cu sub in ro,este important sa incepi sa inveti verbe,conjugarea lor plus cuvinte noi, nu trebuie sa inveti multe,ca vei uita, recapitularea este obligatorie, asculti o piesa in rusa dupa ce ai citit cu atentie versurile in romana, vezi de pimsleur ajuta
limba rusa are cuvinte care se folosesc in anumite situati, nu este grea, daca ai rabdare, ambitie, vointa nu este

vezi de o carte care contine cele mai importante cuvinte 1000 impreuna cu propoziti sau verbe, pe rand, eu cate greseli am facut, mereu invat ceva