| Whateverrr a întrebat:

Epitetul este reprezentat doar prin adjectiv sau contine si substantivul caruia i se atribuie insusirea? Sa raspunda doar cine stie sigur.

6 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

Epitetul este reprezentat printr-un adjectiv, atunci când îl urmează pe substantiv și de un adverb după un verb. Substantivul sau verbul se scriu integral, fără paranteze...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tema scolara este interzisa pe aici. Citeste! http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Whateverrr explică (pentru Salontanul):

Nu este absolut nicio tema scolara bro. Este teorie pură. Pe care ar trebui sa o stie si un om de 30 de ani care nu mai e la scoala. Cultura generala cum s-ar spune.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Whateverrr):

Ca sa nu mai fie nedumeriri ti-am facut un raport la admina. Sa vedem!

| Whateverrr explică (pentru Salontanul):

Faptul ca figurile de stil se studiaza si la scoala, asta nu le face sa fie teme. In fine, bine ca ai raportat, sper ca te va mai tempera raspunsul lor, zic si eu happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Whateverrr):

Din pacate (pentru tine) mi s-a raspuns si raspunsul este altul: Buna,

Multumesc pentru sesizare.

Zi buna,
Cristina, TPU.ro