| Derkes a întrebat:

Este ok metoda mea de invatat? Invat o lectie in gand, o repet cu voce tare, apoi dupa ce am considerat eu ca am invatat-o cat de cat, o scriu pe foaie de vreo 10 ori. Apoi dupa o ora, imi dau test singur cu ce am invatat. Este ok metoda pentru a invata pentru bac?

16 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

Pare ok. Aș adăuga că e esențial să înțelegi ce înveți. Să se lege de ce mai ai prin minte în cât mai multe feluri. Un lucru pe care-l înțelegi cum funcționează vei ști pe urmă să-l explici în cuvintele tale, să-i dai utilizare în diverse împrejurări și cel mai probabil va fi greu de uitat. În schimb când repeți ceva ce nu are sens în mintea ta, se uită repede. Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer e foarte usor sa inveti pentru bac si sigur il iei cu nota mare. Parerea mea e ca pierzi timp scriind chiar de 10 ori. Incearca sa iti dai teste in fiecare saptamana dar axeaza-te mai mult pe pregatirea pentru admiterea la facultate, caci banuiesc ca dai.

| AC4S4 a răspuns:

Functioneaza metoda, dar nu este eficienta.
Nu vei retine nimic peste ceva timp, tu ai invatat pur si simplu ceva pe de rost.
Depinde si de om, unii pot tine minte foarte multa informatie. Eu mereu preferam sa stiu sa fac exercitiile, sa inteleg teoria si sa o explic cu cuvintele mele, decat sa invat pe de rost definitii, eseuri.

| Ineys a răspuns:

De 10 ori? Daca o scrii din prima bine fara sa te uiti peste foaie, ce rost are sa o mai scrii de inca 9 ori? Nu e eficient deloc, pierzi timpul.

Cand esti capabil sa o scrii din gand suficient de bine, eu zic ca nu mai are rost s-o scrii de inca nu stiu cate ori.

| RAY a răspuns:

Fii atent la ce scriu acum, daca maine e bacul inveti asa

dupa 10 minute, 2 ore, 6 ore, 12 ore, dupa o zi recapitulezi informatia

daca bacul e peste cateva luni inveti astfel

peste 24 de ore, 48 de ore, 72 de ore, 5 zile, 10 zile, 15 zile, 30, 60 de zile, stiudiul a demonstrat categoric ca studenti care invatau astfel au retinut mult mai multa informatie in timp ce stundeti cu metoda clasica au uitat foarte mult din ceea ce au invatat,sistemul de repetitie este cel mai important lucru, fie ca e vorba de o noua limba, de invatat la bac, repet repeti mereu ce ai uitat si da te autotestezi logic, si eu fac asta in caz contrar de unde sa stiu cat am retinut, logic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar hai să o perfecționăm.
Să îți faci la fiecare lecție o schiță a ta personală, în care să fie 5 cuvinte cheie, termeni de bază, faci tu un desen al tău, ceva simplu, care să îl ții minte mai ușor, că este făcut de tine. Pe marginea foii să faci legături cu alte lecții, cu ideile tale, cu ceva umoristic, dar tot așa, câteva cuvinte. Se numește foaia - Poza și Formula.
Să îl memorezi pe acesta în primul rând.
Apoi cele multe repetiții să le faci astfel.
Ziua când înveți prima dată să fie ziua 1.
Așa că să repeți din nou din memorie în zilele
2 ( 1+1)
(1+1+7= 9
1+1+7+14= 23
1+1+7+14+23= 46
La fiecare repețiție verifici ce ai uitat, și refaci pagina cu schița lecției acea a ta, Poza și Formula.
Cu cât prelucrezi mai mult cu capul tău ce scrie în lecție, cu atât mai mult vei reține.
Pune întrebarea - de ce - de 100 de ori pe un text, caută de 100 de ori răspunsul, pe TPU, pe Goagăl, în pauze și la oră nimicește-i pe profesori cu 100 de întrebări, să fii tu Profesorul Știe tot.
Dacă îți place matematica de la nota 8 în sus, am ceva pentru tine.

| Derkes explică (pentru anonim_4396):

E foarte usor? Nu prea cred, la romana cel putin mi se pare enorm de greu, nu pot invata operele acelea. Ne da la clasa comentarii de 6 pagini pe care trebuie sa le invatam pe derost. Cum pot invata eu 6 pagini? Si mai ales ca sunt mai multe comentarii.

| AC4S4 a răspuns (pentru Derkes):

Dar cât vrei să iei la română? Asta este întrebarea. Poți să înveți două zile la română și să iei în jur de 8.

| Derkes explică (pentru AC4S4):

Vreau sa iau cel putin 7, 50. Daca as invata mai din timp, spre exemplu de maine. As putea lua o nota mai mare de 7.50 la bac?

| Derkes explică (pentru sadrian46):

Super folositore sfaturile tale, imi poti da adresa ta de Facebook sa mai vorbim despre aceasta tema?

| AC4S4 a răspuns (pentru AC4S4):

Eu am citit operele de doua ori (fiecare) inainte cu 2-3 zile de bac.
Subiectele 1 si 2 erau usoare, nu necesita sa inveti special pentru ele.

Deci, daca inainte cu 2-3 zile citesti operele, poti sa iei in jur de 8.

| Derkes explică (pentru AC4S4):

Operele sau comentariile?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Învățarea pe de rost, este pentru papagali.
Citește nuvela mea.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......olcer.html
Ce poți să faci.
Ia comentariul acela. Cu toate că este dificil al dracului.
Scrie-l cu cuvintele tale, acelea care au înțeles pentru tine.
Să îl reții pe acela îți va fi de 100 de ori mai ușor decât testul papagalicesc al profesoarei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Derkes):

Utilizez Facebook dar nu agreez, sunt prea mulți homalăi care își fac mendrele pe acolo, până le-o retează careva și le-o umple cu paie.
Dar poți folosi mesaj privat aici pe TPU.

| AC4S4 a răspuns (pentru Derkes):

Scuze, comentariile.
Le citeam de pe 4bac.ro

| Adry05 a răspuns:

Mi se pare foarte mult s-o scrii de 10 ori mai ales in aceeasi zi, e si multa risipa de hartie laughing O inveti, o repeti, stai o ora, apoi o scrii o data, iar a 2-a zi inainte sa te apcui de o lectie noua ti-o repeti pe cea din ziua precedenta si tot asa.