| thepurge9005 a întrebat:

Este posibil sa-ti gasesti o facultate de stat in Cluj cu media la BAC in jur de 7? Cat de intensa este concurenta si cat de important este rolul bacului din procentajul de admitere?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Da este posibil sa iti gasesti o facultate, dar teoretic se intra in baza mediei Bacalaureatului sau pe baza a celor care platesc pentru inscrierewinking.

Rolul mediei de Bacalaureat este de a permite accesul celor mai dintai elevi oriunde isi doresc.
In scoala (si nu numai) intri in ordinea punctajului...Cel mai bun e evident ca intra primul, urmat de ceilalti buni, si apoi daca reusesc eventual la taxa, si cei care nu indeplinesc criteriile de medie impuse de institut.

5 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. Am văzut că unii au intrat la Babeș-Boyay și cu 6, deci e posibil.
2. La unele facultăți se intră pe bază de examen de admitere, n-au treabă cu bacul.

| thepurge9005 explică (pentru Sophieka):

Greu ii sa sa vezi tantarau in viata in timp ce premiantii traiesc visul tau

| Sophieka a răspuns (pentru thepurge9005):

Nu stiu la ce faci referire. Eu imi traiesc o parte din vise si merg in directia a celorlalte dorinte.

| thepurge9005 explică (pentru Sophieka):

Greu ii sa te* am facut un typo

| felixf a răspuns:

Totul e posibil daca vrei cu adevarat sa reusesti. Pune o lista de facultati si te ajut sa o gasesti pe cea mai bine unde sa si intri laughing