| BlAkEn a întrebat:

La ce facultate sa ma duc sa intru la fara taxa,fara admitere, cu media in jur de 8 la bac.Preferabil facultate de fizica la Bucuresti/Cluj/Iasi

Răspuns Apreciat de Editori
| snzpaul a răspuns:

Sunt o grămadă de facultăți, mai bune sau mai rele, în care te poți încadra cu o medie relativ bună, însă trebuie să te uiți să faci ceea ce îți dorești. Adică degeaba tu te duci la Publicitate, spre exemplu, fără să mai plătești, dacă pe tine te pasionează fizica. Contează mult și numele facultății, adică nu poți să compari „Universitatea Bâț-în-Baltă" cu Politehnica. E totuși vorba de viitorul tău, deci dacă e să faci ceva, fă-o serios. Banii o să vină oricum, iar dacă faci ceea ce îți place și esti conștiincios, nici nu o să ți se pară cât de repede trece sau nu.

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Te-ai gandit ca poti alege o facultate la care poti intra la buget, insa care nu-ti face placere ca calci pe la cursuri sau sa inveti si sa nu-ti asigure niciun viitor. Sa zicem ca la facultatea de mecanica poti intra la fara taxa cu media 8 la bac, dar tu nu ai nicio treaba cu mecanica si nu vrei sa profesezi in asa ceva. Ce zici, te-ai duce?

Eu la anul m-as duce si la FR chiar daca stiu ca platesc, dar macar fac facultatea pe care mi-o doresc si din care devin ceea ce vreau.

| Osneros a răspuns:

Fara admitere, adica la concurs de dosare? Poti merge la orice facultate dintr-un oras mic, "Universitatea Bâț-în-Baltă", cum a numit-o celalalt user care ti-a raspuns.
Nu recomand, decat s-o faci doar pentru diploma, mai bine faci ceva cu adevarat util cu acei 3 ani ori cat o fi facultatea respectiva.