| JustForFewSeconds a întrebat:

Explica rolul semnului exclamarii in in secventa : Asta-i! Eu am zis: Marcheaza sfarsitul unui cuvant imperativ. Stii ca nu este bun dar voi ce ati scris?

Răspuns Câştigător
| βeĺBŷŷ a răspuns:

Semnul exclamarii, semn de punctuatie, marcheaza o exclamatie si prezenta propozitiei exclamative.
FUNDA?

20 răspunsuri:
| larysa_2101 a răspuns:

Eu am scris ca marcheaza o propozitie exclamativa, sugerand emotia cititorului.

| miss0riginality a răspuns:

Acest semn de punctuatie marcheaza sfarsitul unei propozitii exclamative si are rol de a intari spusele acelui personaj (daca e intuneric, copilul sigur doarme ..asta.i!)

| Tobiii a răspuns:

Nu trebuia sa te complici, puteai sa scrii simplu : Marcheaza sfarsitul unui enunt exclamativ happy. Si eu am da tazi evaluarea happy

| elisei2012 a răspuns:

Eu am scris ca personajul este sigur de ceea ce spune de aceea s-a pus smn exclamarii.De ce s-a pus? cine stie

| PlasticMoon a răspuns:

Eu am scris marcheaza o propozitie exclamativa big grin

| lorycool a răspuns:

Marcheaza o propozitie exclamativa. exact asa am scris.pwp:*stie cineva cand se afiseaza baremul?:-s

| ktyi a răspuns (pentru larysa_2101):

Ce emotie? :o rolling on the floor

| măcheamăăăî a răspuns:

Transmite sentimentele mamei, adica fermitatea afirmatiilor, hotararea.

| Dazzzie a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Vorbea tatal laughing) si exprima indignarea acestuia

| CaNaBiS13 a răspuns:

MArcheaza sfarsitul unei propozitii exclamative si are rolul de a intarii vorbele mamei...

| măcheamăăăî a răspuns (pentru Dazzzie):

Vorbea mama, deoarece prima replica apartine tatalui.

| JustForFewSeconds explică (pentru Dazzzie):

Stiu...si am zis ca am gresit...nu am fost atenta

| Dazzzie a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Da, acum m-am uitat, n'am fost atenta. aveam in cap ca tatal a zis aasta laughing

| KyokushinMyLife a răspuns:

Heii, eu am scris : Rolul semnului exclamarii in aceasta secventa este de a marca o propozitie imperativa.
E gresit? straight face

| catalino200 a răspuns (pentru Tobiii):

Enunt? Glumesti, aia e propozitie laughing 2 cuvinte frate nu 100!

| Aurelian_Horvat_1997 a răspuns:

Eu am pus ca e in vocativ dar nu stiu daca am facut bine

| Aurelian_Horvat_1997 a răspuns:

Eu am scris ca deoarece se afla in vocativ

| Aurelian_Horvat_1997 a răspuns:

E foarte clar ca sunt mai multe raspunsuri la subiectul 1 ex 2 si ex 4 deoarece in barem da exemplu nu scrie concret ca asta e raspunsul! Trebuie sa o iei logic!

| Tobiii a răspuns (pentru catalino200):

Stai linistit prietenas, ca e acelasi lucru, nu ma crezi consulta un dexhee hee.

| Mihaies a răspuns:

Semnul exclamării (!) marchează intonaţia exclamativă a unei propoziţii.
Mai poţi vedea şi aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/sfarsitul_propozitiei/0-378