| EricCartman a întrebat:

"Asta-i!" Care este rolul semnului exclamarii? Eu am scris ca semnul exclamarii marcheaza un verb la imperativ.M-am gandit ca "-i" verb copulativ iar "asta" pronume demonstrativ.Mi se parea cam banal sa spun ca marcheaza sfarsitul unei propozitii exclamative. ceea ce am si vrut sa scriu prima data.

Răspuns Câştigător
| ioana7625 a răspuns:

Nu exista verb in vocativ

6 răspunsuri:
| EricCartman explică:

Un verb in vocativ scuze..nu am scris la imperativ..Si nu e PR.Pentru a avea predicativa numele predicativ trebuie sa fie incomplet..in fraza aia era complet iar propozitie subordonata era c) subiectiva.

| ioana7625 a răspuns (pentru EricCartman):

Nu exista verb in vocativ

| EricCartman explică:

Da asa e am uitat.Verbele nu au cazbig grin.Urat..sa gresesc la exercitiul asta

| CaNaBiS13 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar:
inatareste vorbele mamei si termina o propozitie excalamativa

| Revenger a răspuns:

Semneaza si tu aceasta petitie!

http://www.petitieonline.com/......iunie_2012

| dimi2011 a răspuns:

Crezi ca raspunsul corect este B =predicativa si vrei o schimbare? semneaza petitaaaa! http://www.petitieonline.com/forum/34394/start/400

| lovecraft a răspuns:

Marcheaza o propozitie exclamativa, nu un verb la imperativ, si nimic din propozitia asta nu e imperativ. Unde vezi un ordin sau o comanda care sa sugereze asa ceva?