| AnaBejenaru a întrebat:

Hello happy
Am o întrebare pentru studenții mai eminenți.Am luat 5 la un examen, dar examenul are 6 credite. Există suplimentare de credit?
M-aș duce în restanță dar știu că nota nu o să îmi crească pentru că nu am activitate la seminar, deci 5 este nota maximă, deci help me...ce trebuie să fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CristianCRS a răspuns:

Daca iei nota minima de trecere la un examen, mai precis 5, iei numarul maxim de credite disponibil pentru acea materie, de exemplu: un student cu nota 10 va avea tot 5 credite, la fel ca cel care a luat 5.

Doar in cazul in care vrei sa iti maresti media ponderata finala, atunci trebuie sa iei o nota mai mare, pentru ca se inmulteste nota cu numarul de credite. Asadar problema ta nu mai este numarul creditelor pe care l-ai obtinut, pentru ca le ai pe toate disponibile pentru acea materie, problema este nota. Sper ca ai inteles ceva din ce am scris, succes!