| Oana_6710 a întrebat:

am o mica intrebare (sper ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns). am o cunostinta care este la Univer Transilvania- Brasov si la unul din examene a luat nota patru, la seminar are noua (seminarul conta 50% si nota de la examen 50%) nota fina este 7. asta inseamna ca a luat examenul. sau a ramas cu restanta? sad va rog sa raspundeti sincer.

5 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Daca nota finala a fost 7 ( afisata undeva) e clar ca a trecut examenul.
Daca profesorul fixase conditia sa ia minim 5 la examenul scris/oral si tu acum doar presupui care ar fi nota( ca medie aritmetica), atunci l-a picat.
In mod normal insa, din ce descrii tu, nu e nici o conditie suplimentara, deci l-a luat.

| Oana_6710 explică (pentru michelia):

Da,aceasta nota a fost afisata. ce tine de specificarea faptului ca trebuie sa ei minim 5 in scris nu s-a specificat. s-a specificat doar faptul ca seminarul considera 50% si nota de la examen 50%. (la fiecare stundent in parte s-au afisat toate notele. cele de la seminar.nota de la examen si nota finala)

| michelia a răspuns (pentru Oana_6710):

Atunci e foarte clar: nota e 7 si e promovat evident.
Doar cei cu nota finala sub 5 n-au trecut.

| Oana_6710 explică (pentru michelia):

Am inteles. Multumesc mult pentru raspunsuri! cu siguranta ii vor fii de ajutor :*

| Oana_6710 explică:

Da,aceste note s-au afisat. proful/profa nu a specificat faptul ca trebuie sa ei minim 5 la scris..ci doar faptul ca seminarul conteaza 50% si nota de la examen 50%.