| 000000643682 a întrebat:

Hello, sunt cls a 9-a, am multe absente, din motive personale, as dori sa ma las anul acesta de școală si sa ma înscriu la anul. Ce trebuie sa fac? Sa sun la secretariat? Trebuie sa scriu ceva acte? Sau doar sa anunț? Ideea e ca nu mai pot merge la școală anul acesta și as dori sa anunț ca vreau sa ma las anul acesta, deoarece nu vreau sa ma exmatriculeze si sa nu ma mai pot înscrie nicăieri 3 ani. Deci care sunt pașii pe care trebuie sa ii parcurg pentru a anunța asta? Sun la secretariat,ma prezint, anunț si atât?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti abandona scoala si nu se accepta altceva decat motive medicale, asa ca degeaba anunti. Nu esti exmatriculat, avand in vedere ca exmatricularea se poate face doar incepand cu cl. a XI-a dar vei fi declarat repetent.

| Eireann a răspuns:

Pai in primul rand parintii tai sunt cei care trebuie sa ia decizia si sa se intereseze.