| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna camp lexical si familia lexicala? Va rog ajutati-ma ca nu reusesc sa fac diferenta intre ele.

Răspuns Câştigător
| Punksnotdead a răspuns:

Campul lexical se refera la lucruri care se afla in aceeasi sfera. De exemplu campul lexical al cerului contine: nori luna soare stele etc. Familia lexicala se refera la toate cuvintele ce se pot forma prin derivare avand un cuvant model. De exemplu familia lexicala a substantivului curaj este : incurajare, curajos, incurajator; a substantivului bun este: bunatate, buna; a substantivului intelegere: intelegator, a intelege, neintelegator etc

27 răspunsuri:
| anonima5682651 a răspuns:

Câmpul lexical cuprinde toate cuvintele care aparţin aceluiaşi domeniu, care au trăsături de sens comune şi pot fi sinonimele lor.
ex:de câmp lexical al cuvântului carte: file, pagini, copertă, literă!
iar familia lexicala cuprinde toate cuvintele derivate cu sufix si /sau prefix care au aceeasi baza si au sensuri apropiate!

| LarriBia a răspuns:

Câmpul lexical cuprinde toate cuvintele care aparţin aceluiaşi domeniu, care au trăsături de sens comune şi pot fi sinonimele lor, derivatele lor, expresiile care le cuprind. Familia lexicală reprezintă totalitatea cuvintelor înrudite ca sens, formate de la acelaşi cuvânt de bază şi
având acelaşi radical. Ea este formată din cuvântul de bază, cuvintele derivate, cuvintele realizate prin compunere şi
prin schimbarea valorii gramaticale. Funda? love struck

| AdrixNattyXoXoX a răspuns:

Camp lexical = cuvinte legate de un cuvant respectiv, ex. scoala : profesor, tabla,creta,manual, caiete, penar si familia lexicala = un cuvant caruia i-a fost adaugat prefix sau sugix, ex. : floare - Inflorit, floricica. etc sper ca a fost de ajutor big grin

| catalinradu92 a răspuns:

Pai camp lexical este: de exemplu
bucatarie ce se gaseste in bugatarie
furculita,lingura, frigider, etc te-ai prins

si familia lexical se inrudeste de la 1 cuvant la altu exemplu
floare
florar
florareasa
inflorarit
te-ai prins daca nu trimitem mesaj si iti explic

| andreyusnice a răspuns:

Tot ce este sus este bine si nu vreau sa copiez. Dar ha sa-ti spun pe indelete.
ex pentru camp lexical: floare- apa, petale, ghiveci etc.(adica tot ce are legatura)
ex pentru fam lexicala: floare-florar, florareasa, florarie, floricica etc.(tot ce are ca radacina cuvantul dat+ sufixe(nu conteaza ce fel de sufixe, diminutive sau augmentative). Bafta la test!

| VirgineL a răspuns:

Duten mata ca esti prosta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VirgineL):

Sigur?! vezi ca poate tu esti mai prost idiotule! si pentru asta iti primesti rasplatawinking si mai invata sa scriilaughingwinking

| AlinaToma a răspuns (pentru VirgineL):

Nu-i frumos!

| UserTPU14 a răspuns:

Campul lexical se refera la lucruri care se afla in aceeasi sfera. De exemplu campul lexical al cerului contine: nori luna soare stele etc. Familia lexicala se refera la toate cuvintele ce se pot forma prin derivare avand un cuvant model. De exemplu familia lexicala a substantivului curaj este : incurajare, curajos, incurajator; a substantivului bun este: bunatate, buna; a substantivului intelegere: intelegator, a intelege, neintelegator etc

| daniel525cabumk a răspuns:

Campul lexical este un grup de cuvinte format din anumite cuvinte ale unui obiect de ex:campul lexical pentru floare:trandafir,margareta etc.Iar familia lexicala este acelasi cuvant care trebuie sa il derivezi dar numai ca este evoluat cu sufixe si prefixe adica mici cuvinte care se afla la sfarsit si la inceput ex:familia lexicala pentru floare :floricica, floricea, inflorit etc.
, cuvantul floare s-a format cu ajutorul prefixului "in" si sufixului "it", radacina sau radicalul fiind "flor". sper ca ai inteles care este deosebirea dintre ele

| Gemi_Emy_1995 a răspuns:

Familia lexicala este atunci cand adaugi sufixe si prefixte ( alte sunete ) la cuvantul de baza.
Campul lexical cuprinde toate cuvintele care apartin de acelasi cuvant.
Sper ca te-am ajutat!

| seediithu a răspuns:

Si mie mi-a fost la iceput cam greu sa inteleg, dar spre intelesul tau, daca nu ai inteles comentariile de pana acum, campul lexical este totalitatea cuvintelor care se leaga unul de altul.de ex,cuvantul profesor: tabla,catedra,carte,caiet,...ti-ai dat tu seamalaughing deci tabla(cea de scris,nrm), catedra si toate astea au legatura cu cuvantul profesor, nu? Acum intelegi? si familia lexicala e totalitatea cuvintelor alcatuite prin adaugare(adica sufixe sau prefixe) si ex, cuvantul frumoasa:frumusica, infrumusetata, frumusel...laughing sper ca te-am ajutathappy:* bafta daca ai vreun testhappy_

| sikket a răspuns:

Asta m-a ajutat mult ca dau test luni si va multumesc pentru tot
daca as putea funda la toti

| Adelina_Ade_1997_Z30t a răspuns:

Familia lexicala inseamna cuvinte derivate cu sufixe si prefixe de la un cuvant de baza si camp lexical inseamna cuvinte care fac parte din acelasi domeniu de exemplu de la cuvantul scoala:banca, scaun, catedra, profesori, elevi...etc.

Alte răspunsuri
| Colesnic a răspuns:

Cimpul lexical se constitue din cuvintele care apartin aceluiasi domeniu dar cuvintele lexicale sun cele care se formeaza de la aceeasi radacina, cuvintele care se contin prin derivare

Alte răspunsuri
| Budau_Denis_1959 a răspuns:

Campul lexical se refera la lucruri care se afla in aceeasi sfera de exemplu campul lexical al cerului contine nori...

| Tacciu_Adrian_1969 a răspuns (pentru Punksnotdead):

Mi-a fost si mie de folos big grin

| Tacciu_Adrian_1969 a răspuns:

Mi-a fost si mie de ajutor big grin

| Mihaela_Cercel_1979 a răspuns:

Campul lexical se refera la lucruri care se afla in aceeasi sfera. De exemplu campul lexical al cerului contine: nori luna soare stele etc. Familia lexicala se refera la toate cuvintele ce se pot forma prin derivare avand un cuvant model. De exemplu familia lexicala a substantivului curaj este : incurajare, curajos, incurajator; a substantivului bun este: bunatate, buna; a substantivului intelegere: intelegator, a intelege, neintelegator.

Alte răspunsuri
| Isaroiu_Andrei_1998 a răspuns (pentru Punksnotdead):

Mss mult!

| Ciorac_Elena_1992 a răspuns:

Mersi mi-a fost de ajutor dar ai putea sa-mi spui familia lexicala a cuvantului livaza

| Dänny_Dänny_1990 a răspuns (pentru Punksnotdead):

Respecttt!

| castravetebasm a răspuns (pentru Punksnotdead):

Poate te ajuta si asta sa iti dai seama mai bine https://ddvsg.blogspot.com/2019/05/ce-este-familia-lexicala.html