| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dinre familia lexicala si campul lexical? fundabig grin

Răspuns Câştigător
| Crina_6989 a răspuns:

Familia lexicala= grupul de cuvinte care au acelasi cuvant de baza (Frunza, infrunzit, frunzulita, frunzos etc)
Camp lexical = grupul de cuvinte care au legatura cu termenul respectiv(frunza=padure, copac, verdeata, etc)

6 răspunsuri:
| deea07 a răspuns:

Familia lexicala este formata din derivatele unui cuvant ( diminutive, augumentative) exp: floare - inflorit, floricica, etc. Iar campul lexical este format din cuvinte de acelasi fel cum ar fi campul lexical al florilor format din trandafiri, lalele, garoafe, etcbig grin Sper ca ai inteles:*

| 0PopaPorno a răspuns:

Familia lexicala sunt cuvintele derivate din cunvantul de baza,cum ar fi:floare,florareasca,florar,infloresc,inflorotir,inflorit etc.
Campul lexical sunt cuvintele care ''apartin'' cuvantului cum ar fi:campul lexical al cuvantului scoala:Banci,profesori,elevi,manuale,note,tabla, caiete, materii(tot ce se gaseste intr.o scoala)
Bye`

| MrEgipt a răspuns:

Familia lexicală reprezintă totalitatea cuvintelor înrudite ca sens, formate de la acelaşi cuvânt de bază şi având acelaşi radical. si Câmpul lexical cuprinde toate cuvintele care aparţin aceluiaşi domeniu, care au trăsături de sens comune şi pot fi sinonimele lor, derivatele lor, expresiile care le cuprind.

| alexanelly a răspuns:

Familia lexicala este totalitatea cuvintelor care sunt derivate de la un cuvant anume scoala: scolita, a scoli, scolar pe cand camplu lexical este totalitatea cuvintelor din preajma unui cuvat de ex la cuvantul scoala: creta, ghiozdan, caiet, elev, tabla. Pupici

| Sabiiii a răspuns:

Ia-o logic familia este un centru mai restrans ca. familia. de exemplu la lumina. lumina= luminos, luminare, a lumina, etc, daca e camp lexical e ca un camp. ceva mai extins cuvinte asemanatoare lumina= soare, lumanare,.tot ce este legat de lumina. Bafta :*

| Gaby119711 a răspuns:

Diferent este urmatoarea:familia lexicala este formata din radacina la care se adauga sufixe si prefixe iar campul lexical este format din cuvinte care au legatura cu cuvantul initial (cuvintele din camul lexical sunt diferite de exemplu:cer un cuvant care face parte din campul lexical a acestui cuvant este nori etc)sper ca ai inteles cat de cat.