| anonim_4396 a întrebat:

Hey lume.

Astia care spuneau "care" in loc de "pe care", au auzit si ei ca nu e corect sa spuna "care" si uitati ce a iesit:

"Nu exista femeie pe care se respecta pe care sa facă sex oral unui bărbat"

(Ignorati partea cu oralul)

Chiar atat de grea e limba romana, incat sa nu fim capabili sa folosim "care" si "pe care" in mod corect? Nici nu vreau sa imi imaginez ce analfabet functional e in spatele acelei propozitii.

P.S. sunt de acord la partea cu oralul.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Constructia propozitiei in sine este ilogica : ''"Nu exista femeie pe care se respecta pe care sa facă sex oral unui bărbat"''
'' Femeie care se respecta, nu poate accepta sa-i faca sex oral barbatului'' ar putea fi una din variantele corecte, big grin

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Eee lasă ca ți-ar place niste...acadele bananisticehee hee
Românile ie grele nu știe tu asta?

| Invictusman a răspuns:

Te-ai cam ajuns și tu de când tinzi sa obții bifa albastra. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Ignorati partea cu oralul"
Vai, guştere, m-a cuprins pudoarea când am citit partea aia.Cum să pomeneşti de aşa ceva?

| Drimmero a răspuns:

Ce momeli arunca LoveSleep, i s-a dus vremea dar vad ca inca mai pescuieste batranul cate ceva.

| troleibuz a răspuns:

Acea propozitie s-a introdus recent. In ultimii ani. Personal intalnesc profesori universitari care inca fac confuzia asta mai des decat oameni de rand. Analfabetismul functional afecteaza peste 40% din populatie. Se refera la incapacitatea de a intelege un text citit, nu la hipercorectitudinea prezenta in acea propozitie. Limba romana este grea. Pare usoara cand e studiata superficial.

| RAY a răspuns:

Tu esti perfect omule, a gresit, dar, va place sa judecati, criticati