| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp scriu un roman SF. Intenționez sa il definitivez pana la sfarsitul verii. Am cautat pe internet si am ajuns la concluzia ca este mai bine sa apelez la o editura ce publica romane pe banii lor desi trebuie sa le cedez drepturile de autor. Pot publica daca sunt minora?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti publica dar la incheierea contractului trebuie sa fii cu un parinte, care sa-l semneze alaturi de tine.
Daca o editura accepta sa publice romanul trebuie sa primesti o anumita suma ca autor si nu cedezi toate drepturile de autor, doar pe cele patrimoniale.

| Anjaa a răspuns:

Multumesc mult. Acum trebuie sa caut o editura interesata de ceea ce scriu.