| Pissi999 a întrebat:

Hey.Va rog sa imi spuneti si mie cateva lucruri(la engleza):
1)cand se folosesc verbe regulate si cand cele neregulate
2)la prezentul simplu cum se adauga,,-s" si cum,,-es"(adica la ce cuvinte se adauga,,-s" si la ce cuvinte se adauga,,-es"... daca intelegeti.)
3)cum se folosesc cele 3 forme ale verbelor neregulate
Nu am inteles nimic la scoala. Fundita kiss

Răspuns Câştigător
| pampam18 a răspuns:

Verbele care primesc terminatia -es, sunt doar verbele care se termina in:
- o : do, go...
- sh : wash, crash, brush, push...
- ch: match, touch, watch...
- x : mix, fix...
- ss : kiss, miss, dress, guess.
Restul verbelor care au terminatii diferite de cele enumerate anterior primesc terminatia - s.
Ex: love -> loves, play -> plays, hear-> hears, feel-> feels, need--> needs, forget--> forgets...

" go " e verb neregulat.
Infinitv este go.
Past Simple este went.
Past Participle este gone.
Forma de " go" o folosim la prezent. ( present simple)
Ex. I go to school. ( merg la scoala.)
Forma de " went" o folosim la trecut. ( past simple)
Ex: I went at school. ( am mers la scoala.)
Forma de " gone" o folosim la Present Perfect Simple ( I have gone) si Past Perfect Simple. ( I had gone)
A treia forma a verbelor neregulate ( gone...) este un fel de participiu.
Pot fi si adjective. De ex: My hand is broken. ( Mana mi-e rupta)

1) cad se folosesc verbe regulate si cand cele neregulate.
Nu prea am inteles la ce te referi. Adica tu trebuie sa inveti cam toate verbele neregulate. Daca auzi verbul "eat", tu trebuie sa stii ca-i neregulat. ( eat - ate - eaten)
Un verb regulat cum ar fi " play" i-l folosesti cand vrei tu. Adica daca vrei sa zici ca te joci fotbal atunci zici pur si simplu: I play football.
La trecut: I played football. ( toate verbele regulate primesc la trecut terminatia -ed. : watched, looked, moved...)
Asa si cu verbele neregulate. Vrei sa zici ca mananci pizza? Zici : I eat pizza. Doar ca daca vrei sa zici la trecut zici: I ate pizza.

Sper ca te-am ajutat.

| Pissi999 explică (pentru pampam18):

Multumesc mult, chiar m-ai ajutat.kiss

| master2002 a răspuns (pentru pampam18):

Meriti un viitor m-ai ajutat si pe mine foarte mult happy

| denisTiky a răspuns (pentru pampam18):

Te refeci la faptul ca: Spre exemplu daca am verbul eat, si vreau sa il fac la inerogativ, afirmatic si negativ eu v-a trebui sa folosesc eat, ate, eaten, primul verb va fi la afirmativ al doilea la interogativ iar ultimul la negativ?