| IoanaIonuca a întrebat:

Imi recomandați cărți pentru dezvoltarea culturii generale? Daca se poate sa cuprindă cat mai multe domenii, ar fi perfect.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manualul lui Epictet. Îl poți descărca și gratuit în format pdf. Dacă nu mâine la libris au ceva reduceri și cel mai probabil o sa ofere și transport gratuit.winking

| johnnny123 a răspuns:

Cultura generala nu se dezvolta citind "carti de cultura generala", care de cele mai multe ori sunt doar niste spoieli de carti cu o colectie de informatii superficiale.

Cultura generala adevarata se construieste formandu-ti obiceiul de a citi, de a te informa si de a te documenta in mod continuu, de-a lungul intregii vieti.

| RoCkKiD a răspuns:

Wikipedia

| Delilahhh a răspuns (pentru RoCkKiD):

Wikipedia nu îți garantează conținut științific autentic, verificat. La universitate la noi trebuie să o evităm pe cât posibil. Dar poate fi un start, să zicem.
Însă da, dacă vrei să îți îmbogățești cultura generală, o poți face doar citind mult și diversificat. E un proces lung dar palpitant. happy

| RoCkKiD a răspuns (pentru Delilahhh):

Wikipedia e in general ok, ca or exista scapari..probabil ca e editata de oameni dar ca raport continut/pret nu gasesti alternative. Omul vrea cultura generala nu articole in Nature.

In plus, ce nu va invata la facultate, e ca de fapt wikipedia e o mina e aur pentru lucrari, doar ca nu trebuie sa folosesti articolul propriu zis ci referintele bibliografice de jos. tongue

| Adry05 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Exact, e excelentă wikipedia pe bază de bibliografie

| Delilahhh a răspuns (pentru RoCkKiD):

Asta stiu, da. Ai dreptate.

| AdelinaC a răspuns:

Enciplopediile