| mariaWoW a întrebat:

Imi spuneti ce ar trebui recapitulat la limba romana pentru clasa a 5-a semestrul 2?
Dau teza si nu prea stiu ce trebuie sa invat...
Funda + vot folositor+vot inteligent!

Răspuns Câştigător
| AnaAmalia31 a răspuns:

Uite tot ce ni s-a spus noua sa recapitulam :

Si eu tot a 5-a sunt!batting eyelashes
Maine am teza!winking

~ fonetica ( diftongi, triftongi, hiat )
~ despartirea in silabe
~ nr de sunete si litere
~ accentul
~ sufixe, prefixe, derivari, familie lexicala, camp lexical
~ sinonime, antonime, omonime, omofone, omografe
~ verbul, substantivul, adjectivul, pronumele, numeralul, adverbul, prepozitia, conjunctia
~ predicatul, complementul, atributul, subiectul

Si la literatura :
snoava, scrisoarea, elemene de prozodie ( masua versurilor, rima ), figuri de stil, moduri de expunere, trasaturile genului epic si liric, descrierea, pastelul, schita happy

bafta la teza!

3 răspunsuri:
| Yasmine18 a răspuns:

Tot ce ai facut de cand ai inceput Semestul 2.

| h3r a răspuns:

Normal si cel mai bine ar fi sa recapitulezi tot ce ai facut pana acum. Probabil profesoara te va anunta pe tine si colegii tai ce ar fi mai important sau o sa va dea o schita. Succes la teza, sa iei o nota mare tongue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Această întrebare trebuie să fie adresată profesorului de limba română de la clasă. Fiecare are cerințele sale.
Uite un mic ajutor http://lecturirecenzate.ro/ și http://lecturi-scolare.blogspot.com/ Succes!