| adutzadragutza a întrebat:

Heii all :X Am teza la romana pe 25 mai mentionez ca sunt in clasa a sasea as vrea si eu sa stiu pentru cei care au dat deja tezele ce subiecte ati avut? si cam ce ati recapitulat ofer funda si la restul : folositorwinking

Răspuns Câştigător
| Fashion a răspuns:

Buna sunt in cl a 6-a si am dat teza! iti pot da chiar si subiectul si materia de recapitulare pentru teza daca vrei! da-mi id dau ptin privat si iti dau pe mess subiectul! dar sa-mi dai fUNDA! love struck :*

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Iti zic eu niste subiecte de teza pentru clasa a 6-a:
Se da textul:
"bate vant de primavarasi pe muguri ii deschide;
vantul bate, frunza creste si voioasa lumea rade.
sub verdeata dragalasa dispar crengile pe rand
si sub crengile umbroase mierla sare suierand

O! minune, farmec dulce! O! putere creatoare
in oricare zi pe lume iese cate-o noua floare
s-un glas nou de armonie completeaza imnul sfant
ce se-nalta catre ceruri de pe veselul pamant"
SUBIECTUL 1
1. identificati un diftong si un hiat
2. extrageti un cuvant format prin derivare si unul prin compunere
3. precizati valoarea morfologica a verbului "iese"; alcatuiti un enunt cu alta valoare morfologica
4. treceti vb "a bate" la cele 3 diateze
5. precizati functia sintactica pentru: "de primvara", "pe muguri",
"crengile", "imnul", "ce"
6. extrageti o personificare
7. definit genul literar caruia ii apartine fragmentul
SUBIECTUL 2
definiti fabula si precizati componentele sale
SUBIECTUL 3
Alcatuiti o compunere descriptiva de tip potret literar (10-15 randuri). Alegeti un titlu potrivit.
Sper ca te-am ajutat! O zi buna!

| Fashion a răspuns:

De recapitulat :
-genul epic. opera epica in proza si in versuri.
-genul liric. opera lirica in proza si in versuri.
-imagini de stil si imagini artistice.
-rezumatul
-adjectivul
-adverbul
-prepozitia
-conjunctia
-interjectia
atat ne-a dat noua profa de recapitulat. nu stiu de pe ce manual lucrati voi dar eu de pe cel verde humanitas

| Fashion a răspuns:

Uite-te mai bine! ti-am dat ce ai de recapitulat... nu stii sa citesti?

| Iustiina a răspuns:

Eu am avut de citit un text! Apoi la ex:
1.Sa scriu sinonimele unor cuvinte
2.Antonimele altor cuvinte
3.Sa explic in maxim 5 randuri o fraza
4.Sa gasesc in acel text 2 adverbe
5.Sa fac o compunere despre cel/cea mai bun/a prieten/a in care sa scriu despre el:
-trasauri fizice
-trasaturi morale
-sa explic trasaturile morale
-sa scriu in acea comp. \si o aventura petrecuta cu el/ea!
In acea comp. aveam voie sa explicam trasaturilemorale in acea intamplare!
Sper ca te'am ajutat! Funda?