| Anomim2025 a întrebat:

În afară de profesorul îndrumător, lucrarea de licență cine o mai citește?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În primul rând, de către coordonatorul științific al lucrării și apoi de membrii comisiei de examinare. În general, aceștia aruncă doar o privire peste fiecare lucrare și formulează niște întrebări, fie că vor să vadă nivelul cunoștintelor acumulate, fie formularea opiniilor critice, concluziile la care ai ajuns, dar și pentru că vor să fie convinși că ești autorul lucrării. "Comisia va respinge, indiferent de momentul descoperirii, lucrările care conţin elemente plagiate. Plagiatul înseamnă preluarea integrală sau parţială a unor texte"
Dacă te pregătești să prezinți lucrarea de licență, e bine să citești de acum și un ghid ajutător pentru susținerea/prezentarea orală a lucrarii de licență.
http://andreisaguna.ro/upload/doc/Reguliprezlic-1.pdf

http://lucrare-licenta.ro/......ICENTA.pdf

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Comisia (teoretic) - care de fapt îți și acordă nota

| AwGenetix a răspuns:

Nici puya

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nici dracu, o prezinți în 5-10 minute în fața comisiei, în timp ce ei o răsfoiesc și se prefac că le pasă ce ai scris tu acolo.