| georgesur a întrebat:

In ce an s-a hotarit, si s-a sarbatorit pentru prima data, Ziua Nationala a Romaniei la data de 1 Decembrie?
Ce eveniment comemoreaza?

4 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Evenimentele se sarbatoresc, nu se comemoreaza. Numai mortii se comemoreaza. 1 Decembrie e SARBATOAREA Nationala a Romaniei, nu Comemorarea, doamne fereste!
Ah! In 1990 s-a sarbatorit prima data.

| georgesur explică:

@ardnaxur 1961., ce spune DEX-ul:
COMEMORÁ, comemorez, vb. I. Tranz. A celebra solemn amintirea unei personalități sau a unui eveniment important. – Din fr. commémorer, lat. commemorare. Sursabig grinEX '98 Sa-ti traduc(cum ai ajuns "maistru TPU"?):ma refeream la un eveniment important, intimplat cu destui ani in urma, eveniment considerat o reusita a Romaniei si romanilor!
PS- daca mai vrei si alte definitii ale verbului "a comemora" iti mai trimit!

| pwp a răspuns:

Pai a fost intrebarea asta la te pui cu blondele, dar nu mai stiu raspunsul big grin