| anonim_4396 a întrebat:

În curând am etapa județeană (olimpiada) la română. Aș vrea sfaturi sau trucuri pentru a lua un punctaj destul de mare. Știu că avem 3 subiecte, lectura, practica rațională și funcțională a limbii și elemente de construcție a comunicării. Ultima parte pot spune că e foarte accesibilă (din modelele făcute ). Pot spune că sunt ok și la capitolul compuneri, dar aș vrea niște secrete că totul să iasă perfect. Apropo, clasa a6a. happy Poate unii dintre voi aveți experiență cu olimpiadele la română.
Deci, întrebarea ar fi : Cum pot sa iau punctaj maxim la compuneri? Ce ar trebui să învăț mai mult? Cărți pe care le-aș putea citi?
Fundă happy

2 răspunsuri:
| Alexandruuu88 a răspuns:

Buna,pai bănuiesc ca te pregateste profesoara de romana? Ea ar trebui sa iti dea sfaturi...

| Ctvd a răspuns:

Îți dau eu niste sfaturi practice:
1. Dacă e scris sa ai de exemplu 20 randuri incearca sa le faci mai mascate;
2. Nu da lucrarea înnainte de timp;
3. Daca se cer 150 sau 300 de cuvinte la compunere nu scrie nici mai multe nici mai puține;
4. Nu scrie mai multe rînduri decat trebuie e posibil sa iti ea in socoteala doar cele 20 pe când tu ai 23;
5. Încearcă să fii calmă şi să dormi destul ca să ai forțe dimineața mănâncă ceva bun; a şi înca ceva ai încredere în tine!?
Baftă! Eu cred în tine şi capacitãțile tale şi nu asculta pe alți invidioşi care te provoacă în mod special.