| Ghiurţu_Alexandra_1999 a întrebat:

La bac la romana la real oare mai da de ales ca in anii trecuti?

4 răspunsuri:
| Anon31241212 a răspuns:

Da. Mereu da la alegere. Cred ca va da eminescu sau bacovia.

| sierra1 a răspuns:

Subiectele sunt trase la sorți de o comisie. Dacă sunt să zicem 100 variante, probabilitatea să cadă un anumit subiect este așadar de 1/100

| Adry05 a răspuns (pentru sierra1):

Nu e chiar asa, eu zic ca cei care fac subiectele tin cont si de ce s-a dat la simulare/anul trecut deci fac mai multe subiecte cu subiectul 3 de exemplu liric si astfel liricul are sanse mai mari sa pice (sau orice alta opera, am dat un exemplu)

| RainmakerX a răspuns:

La simularea voastra s-a dat Luceafarul, deci Eminescu are o sansa mult mai mica de a pica dar nu este inexistenta.

La simulare s-au dat romanele interbelice, iar la olimpici s-au dat 2 dintre romanele interbelice : Ion si Baltagul? In fine.
Ar fi haios sa dea tot roman interbelic (a 3-a oara la rand).

Morometii este cel mai dificil, singurul roman postbelic, fapt pentru care probabil ca o sa le fie mila de voi.

In ceea ce priveste genul liric, Testament s-a dat la simularea de anul trecut, nu este imposibil sa pice dar ma indoiesc.

Riga Crypto se poate da, Plumb la fel. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii implineste 100 de ani curand.

Leoaica tanara, iubirea si in gradina ghetsimani sunt greoaie.
Harap alb a fost acum 2 ani daca nu ma insel, moara cu noroc a fost anul trecut.

Acestea fiind spuse, cred ca este ori opera dramatica (in special comedia caci este mai usoara), ori poezie modernista sau simbolism. (din 17 opere le-am redus la 6)