| IubescIarna755 a întrebat:

Salut
Sunteti pro sau contra teoriei conspirației?
Argumentati de ce da sau nu
Eu eram contra dar incepe sa semene foarte mult realitatea cu teoria conspirației
Tot ce au zis conspirationistii in anii trecuți acum pare real, oare va fi chiar asa cum au zis ăia?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt pro ratiune nu pro nebunie, aia cu teorile profita de cei care au o gandire magica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce au anunțat conspiraționistii taticule de s-a intamplat?

| T0T a răspuns:

Te referi la conspirația legată de topic, presupun.
Eu cred că există exagerări evidente în ambele „părți". În rest, conspirații s-au dovedit adevărate sau false în trecut. Orice subiect de actualitate poate aduce conspirații. E bine să vezi ceea ce se întâmplă și să observi date oficiale. E bine să observi opinii și idei din ambele părți.
Eu unul sunt foarte reticent în a mă înclina categoric spre una sau alta (deoarece sunt lucruri care mi-au displăcut în ambele părți).
Tot ce știm e că nimeni, niciodată, nu îți va vrea ție binele dacă nu are ceva de câștigat din asta. Ăsta e singurul lucru după care trebuie să te ghidezi. După, concluziile le tragi singur. Ai grijă să nu fie concluzii absolute fără dovezi clare. Fii sceptic.

| Legion7X a răspuns:

Https://youtu.be/HPhH1Z62QTY

O să avem un tatuaj din acesta, în viitorul apropiat ca să vadă dacă ne-am vaccinat, și alte chestii medicale.

| AnastasiaK a răspuns:

Îți scapă un singur detaliu:
Tot ce anunță conspiraționiștii pentru 2021, au anunțat si pentru 2019 și pentru 2018 și cam în fiecare an în diverse forme. E normal ca la un punct sa existe întâmplări care pot fi asociate cu aberațiile lor.

Also, ce teorie a conspirației mai exact? Că există destule diferite legate de topicul ăsta.

| badpanda a răspuns:

Nu se poate generaliza, exista teorii ale conspiratiei care s-au verificat si altele nu.
In general cand autoritatile iau in deradere o teorie a conspiratiei ar trebui sa fim mai atenti deoarece ar putea fi doar o tehnica de manipulare.
De exemplu faza cu cipul lui Bil Gates si Pamantul plat asociate cu teama de vaccin. Sunt imprastiate cu un scop.
Automat cei antivaccin sunt luati de idioti de prostimea manipulata.

| InOrOut a răspuns:

Sincer, eu sper sa nu fie asa ca au zis de foarte mult rau ca va urma. Din 2010 au zis ce este acum si ce urmeaza. Si eu la inceput am crezut ca e gluma. Sper sa nu fie asa.

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru InOrOut):

Da fiind ca virusul e inventat si am vazut si eu o gramada de videoclipuri postate intre ani 2013 2016 in care se vorbea de o pandemie