| madalyna_6515 a întrebat:

Ma puteti ajuta sa invat mai repede la geografie? Cum?

Răspuns Câştigător
| LuS[z] a răspuns:

Geografia e materia mea preferata si pot spune ca ma descurc destul de bine la geogra. uite cum invat eu:citesc prima data lectia respectiva de 2-3 ori dupa care incerc sa o invat pe de rost. apoi daca e cazul ma uit pe harta si incerc sa aplic ceea ce am invatat.

24 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Geografia este destul de logica fata de geografie. o data ce citesti incearca sa le intelegi logic. sau daca nu reusesti invata pasa cu pasaj pe de rost.mai repede nu cred ca se poate. poti incerca sa iei lecitina.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu harta. E cea mai buna metoda de a invata la geografie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat geografia Romaniei mai mult calatorind. calatoriile sunt o motivatie buna. de exemplu, pentru la vara, dupa bac mi-am planuit o excursie in muntii Fagaras, sa trec transfagarasanul pe jos. asa am citit tot ce tine de zona si comparativ cu muntii din zona mea am inceput sa pricep minunea asta de geografie ca fiind utila.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca prin exercitiu se invata cel mai bine; adica lucrand fel si fel de teste cu aplicatii la harti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Geografia este materia mea preferata si invat cu multa placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa inveti cu adevarat, vi reusi sa retii foarte bine. eu asa am inteles geografia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... pur si simplu iei harta si ce vezi pe caiet/carte localizezi pe harta ca sa ai si o memorie vizuala...si asa iti reamintesti mult mai bine... in geografie... cred ca asta e cheia...lucrul cu harta... in cazul in care nu iti amintesti exact o chestiune, ti-o poti reaminti viziual pe harta si asa iti amintesti si contextul...Insa...geografia nu se poate invata fara harta ca se pierd informatiile... succes...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce trebuie sa fac sa invat repede la geografie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema cu geografia.Mai ales aia a romaniei ii urata tare.De unde sa stiu eu toate parauriile alea obosite de trebuie sa le recunosc pe harta. Ii grav acolo, mai ales ca vine bacu foarte rapid spre noi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste zi de zi si o sa inveti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madalina sunt psiholoaga la capitolul invatat si iti pot spune sa pui mana pe carte sa nu lasi pe nieni sa faca galagie repeti foarte mult si o sa inveti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inveti cu caietul si harta in fata. Cand nu stii ceva te uiti in caiet, iar ca sa inveti si sa pastrezi informatia in creer mai mult timp sa repeti de mai multe ori lectia aprox. 15-20 de ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am de invatat o harta incerc sa asez pe jos obiecte si sa parcurg traseele prin joc asa retin... desi la teza trebuie sa imi misc picioarele ca si pe joc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa inveti unsor trebunie sa citesti de mult ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti invata mai repede geografia daca citesi in carte sau in caiet apoi te uiti pe harta sa vezi ce ai retinut cam trebuie sa citesti in geografie cel putin de 3 ori iti urez succes la invatatura pe mine ma cheama pop dana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai memorie buna... atunci citeste lectiile de vreo 3-4 ori si atunci ai invatatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa te ajut sa inveti cu harta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mai intai citedti de cateva ori si trebuie saintelegi nu sa tocesti ca nu pricepi nimic

| Cobra_4343 a răspuns:

Geografia e logica happy trebuie sa citesti lectia cu mare atentie sa inveti rand cu rand apoi sa inveti pe bucati. dupa ce ai invatat pe bucati lectia o spui pe toata odata iar dupa ce o stii poti aplica cunostintele pe hartawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand citesti nu te gandesti decat la ce inveti asa o sa inveti repede:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da citeste de 2-3 ori si repete in minte fiecare cuvantbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu invat citind un rand si apoi incerci sa il zici pe derost

| ionela_5038 a răspuns:

Pai eu fac asa! ma retrag intr-un loc linistit si citesc lectia cu mare atentie sa pot intelege ceva. apoi daca tot n-ai inteles incearca sa gandesti cat mai logic.si sa nu inveti ca papagalul, ca ziua urmatoare nu mai stii nimic!