| Krina a întrebat:

Mai exista cumva vreun prenume feminin, care sa nu se termine in "-a", in afara de "Carmen"?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Numele traditionale romanesti se termina in "a". Carmen este un prenume neologic. A aparut cam la inceputul sec. XX sub influenta occidentala.Muzica de opera a avut o mare contributie in adoptarea lui.Majoritatea romanilor nu prea stiu ce inseamna. Mira

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catrinel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...pe mine ma cheama Denis, si sunt fata si am o verisoara pe care o cheama Aiten, iar pe bunica o cheama Orie. Oricum nu sunt sigura ca sunt romanaesti, dar ceea ce stiu e ca sunt romanaca(si nu-s tiganaca)Noemi, Lorelai, Zoe, Getrud, Yvonne sunt altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorishappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nume care nu se termina cu litera a jeni gabi lili

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai exista "Beti"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beatris

| maruska98 a răspuns:

Clara:d

| ariana_3178 a răspuns:

Gabi, jeni

| elegantul2009 a răspuns:

Cami, beatrice, alice, cati, gabi, catrinel, mari, marie, zoe, jeni, ingrid