| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Merită să faci o facultate de Psihologie? Ai oportunități după? Sau doar după master?

2 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Dupa master si poate si mai incolo de el. 3 ani de licenta sunt doar fix-pix. Doar varful iceberg-ului.

Trebuie multa practica in domeniu.

| whatevernvm a răspuns:

Fără master nu prea poți face nimic.
Ai nevoie de el, ai nevoie de formare dacă vrei psihoterapie, apoi sa lucrezi sub supervizare pana sa ți iei libera practica individuala. E mult de munca ca să ajungi liber practician, ai multe oportunități, dar doar cu licență nu ai.
Eu am licența și fara sa fiu măcar înscrisă la master sunt doar licențiată în psihologie, dar ca să ma înscriu la colegiu trebuie sa fiu înscrisă la master și sa aleg specializare.