| Silvi84 a întrebat:

Mi-ar placea sa imi invat copilul sa citeasca inainte sa intre la scoala, aveti vreun sfat sa-mi dati?

Răspuns Câştigător
| INeverStopLoving a răspuns:

Daca vrei sa-i captezi atentia copilului catre citit, cel mai bine e sa il faci interesat de citit. La asta ajungi daca citesti tu insuti foarte mult, pentru ca el va fi curios sa vada ce faci tu acolo si sa citeasca si el! Citeste-i tot ce poti – de pe cutia de cereale, numele strazilor pe care va plimbati, etc. Dar sa nu stresezi copilul, fiecare invata in ritmul sau. Pe la 5-6 ani ar trebui s-a cam stie, dar tu poti incepe sa-l inveti de la 3-4 ani...

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am distrat f tare cu mama cand aveam 5 ani. sistemul a fost asa - imi placeau mie copertile colorate de carti, si copiam pe hartie subtire titlul cartii. dup aia o intrebam foarte tare pe mama care sunt cuvintele si mi explica pe litere. dup aia am trecut la literele mici - cu masina de scris. stiam deja literele de tipar de la copertile de carti si acum asociam literele mari cu cele mici. a fost f distractiv. si pe la 5 ani citeam fluent. nota - toate astea au fost posibile pentru ca m am incapatanat sa invat sa citesc, pentru ca vedeam ca sora mea mai mare stie si rade la ciresarii, si eu nu puteam sa inteleg. asa ca importanta e si motivatia! oricum, sfatul meu e sa faci lumea asta a cuvintelor atractiva, sa i faci pofta de citit inteles aflat lucruri. happy spor! ioana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi citea mama povesti seara, inainte sa adorm. Ma tinea in brate si urmarea cuvintele cu degetul, ca sa pot vedea unde a ajuns. Eu o mai intrebam de litere, de cuvinte, ea mi le zicea pe litere... Nu pot sa zic ca stiam sa citesc "pe bune" cand am intrat la scoala, dar deja dibuiam literele. In plus, lectura de seara e una dintre cele mai dragute amintiri cu mama de cand eram mica happy

mira
| mira a răspuns:

Copiii care stiu sa citeasca se plictisesc ingrozitor in clasa intai.Lasati-l pe copil sa invete din mers literele intrebandu-va pe dumneavoastra sau pe prietenii lui mai mari.Aceasta numai daca este realmente interesat. Cereti sfatul educatoarei sau al unei invatatoare. Mira

| Luiza_9725 a răspuns:

uite aici un program simpatic, doar ca e in engleza... banuiesc ca se gaseste ceva de genul asta si in romana!

| Elena_5017 a răspuns:

Poti sa incepi cu vocalele, apoi cu consoanele, cred ca mai usor asa.

| nicoleta84 a răspuns:

Cea mai buna metoda e tot cea clasica – citeste-i in timp ce-l tii in brate, astfel incat sa vada simbolurile care corespund literelor. Ai grija sa urmaresti cu degetul pe masura ce citesti si sa citesti incet, pronuntand clar cuvintele. Succes!

| crisa a răspuns:

raised eyebrows Nu cumva tu vrei sa-si ia si diploma inainte de a intra la facultate?
My God...

| miha2010 a răspuns:

Lasa-l fato ca are toata viata inainte sa toceasca de sa se sature de citit si de scoala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si mie mi-ar placea ca baiatul meu sa stie sa citeasca dar e mult prea devreme.de altfel am intrebat si educatoarea iar raspunsul a fost destul de simplu.sa nu fac prostia asta pentru ca atunci cand va intra la scoala se va plictisi enorm.

| INeverStopLoving a răspuns:

Eu am invatat sa citesc dupa biblia copiilor.