| Dimbo a întrebat:

Nu stiti unde as putea gasi un document/referat despre Cairo care sa contina urmatoarele : reteaua de strazi, planul orasului, aspecte urbane, evolutia numerica ...etc?
Multumesc!

1 răspuns:
| kamikaze a răspuns:

I. INTRODUCERE CAIRO ( n araba Al Qhira, inseamna victoriosul) este capitala Egiptului si este cel mai mare oras din continentul Africa. Localizat pe ambele maluri ale fluviului Nil aproape de capul deltei acestuia, n nordul Egiptului, locul a fost ocupat mai mult de 6000 de ani si a servit drept capitala a numeroase civilizatii egiptene. Cairo este cunoscut local ca Misr, numele arab pentru Egipt. Orasul este marcat de traditiile si influientele estice si vestice, noi si vechi. Oricum orasul reflecta si saracia n crestere a Egiptului, dar tine piept problemelor cauzate de cresterea masiva a populatiei, de ntinderea urbana si de infrastructura deteriorata. II. CAIRO SI SUPRAFATA SA METROPOLITANA Orasul Cairo acopera o suprafata de mai mult de 453 km2, cu toate ca este greu sa desparti orasul de suburbiile sale imediate. Cairo are ca vecini n est, sud si vest deserturi, iar n nord Delta Nilului. Capitala Egiptului include si mai multe insule fluviale, care joaca un rol important n viata orasului. Ca centru principal comercial, administrativ si turistic a regiunii, Cairo are mai multe institutii culturale, cladiri pentru afaceri, birouri guvernamentale, universitati si hoteluri, care creeaza mpreuna o activitate continua. Centrul orasului comercial Cairo este Tahrir. Un loc al activitatii turistice, centrul cuprinde numeroase atractii turistice printe care Muzeul Egiptean si Moscheea Moderna Umar Makram. n centrul orasului se afla insula Zamlik, care contine cartierul comercial, Casa Operei( fondata n 1869) si Turnul Cairo(1957). Trei poduri leaga insula de ambele maluri ale fluviului. III. POPULATIA n 1966 populatia orasului Cairo era estimata la 6, 8 milioane de locuitori. Oamenii din Cairo sunt cunoscuti ca cairenei, aproape toti fiind egipteni arabi. Orasul este un important centru islamic, iar caireneii sunt n general islamici; oricum orasul este si casa unei mari comunitati copta, care si are originea n crestinii care au populat Cairo...
Uita-te si tu:http://www.studentie.ro/......59987.html