| KiSS_4146 a întrebat:

unde as putea gasi un referat despre oxizi?
sa fie cat mai complet va rog

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încearcă şi aici: www.referate.ro
Baftă.
Pa, pa.

| Boo a răspuns:

Google.

| xuanbou a răspuns:

Oxidul (grec. oxys=ascuţit, usturător, acru) se formează printr-o legătură dintre un element chimic cu oxigenul, proces chimic numit reacţie de oxidare.

Ionul de oxigen O2-- nu poate fi găsit în stare liberă în natură, ci numai sub formă de combinaţii cu cationii din săruri.

Gruparea hidroxilică -OH este o grupare care determină caracterul bazic puternic al unor alcali ca NaOH, acceptori de sarcini pozitive (protoni).

Oxigenul se combină cu majoritatea elementelor chimice, formând oxizi, cu excepţia unor elemente ca gazele: heliu, neon, argon, kripton şi fluor.

Fluorul este un caz aparte deoarece se formează legături între oxigen şi acest element sub forma OF2, O2F2 şi O4F2, însă datorită caracterului electronegativ accentuat al fluorului, aceste combinaţii nu sunt numiţi oxizi ci fluoruri.
... citeste mai mult pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Oxid. succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wikipedia cel mai sigur