| Tatarusanu a întrebat:

Numerele 207, 312 si 423 impartite la acelasi numar natural dau resturile 7, 12 si respectiv 23.Aflati numarul la care au fost impartite. FUNDA

Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns:

Fie d (deimpartit) si b (impartitor) doua numere intregi, cu conditia ca b sa fie nenul. Exista si sunt unice numerele intregi c (catul) si r (restul impartirii), astfel incat sa fie satisfacute simultan conditiile:
- d = b x c + r
- 0 ≤ r < |b|, unde |b| reprezinta modulul (valoarea absoluta) a lui b.
Aceasta este formula de baza pentru impartirea cu rest.

Singurul numar pe care l-am gasit este 100, poti verifica daca este de folos in exercitiul tau.

As fi vrut sa te ajut sa o si rezolvi, dar sincer sa fiu am uitat cum se facea, deci scuze :/ si succes.

4 răspunsuri:
| mihai19d a răspuns:

| DonKim a răspuns:

Sunt mai multe variante, cum ar fi 25, 50, 100

| wintage a răspuns:

207=a*c1+7
312=a*c2+12
423=a*c3+23
a*c1=200
a*c2=300
a*c3=400
Deci inseamna ca 400, 300, 200 sunt multipli de ai lui a.
Cel mai mare divizor comun a celor 3 numere este 100.
100 este rezultatul!

| corolav a răspuns:

Problema trebuie gîndită logic. Numărul trebuie să fie mai mare decît 23. ( cel mai mare dintre cele trei resturi). Întrucît la împărţirile din 207, 312 şi 423, vedem că resturile sînt exact diferenţe de la 200, 300 şi 400, adică de la multipli ai lui 100, ar însemna că numărul ar fi 100. Dar nu cumva el este şi un cît întreg din 100, (adică 25 şi 50)? Ba da! Şi atunci, răspunsul corect are trei soluţii: 25, 50 sau 100. Aşa cum corect a răspuns DonKim.
Doar că el nu ţi-a spus şi cum a ajuns la acest rezultat.