| LifeIsHard a întrebat:

Stiu ca site-ul TPU nu este pentru rezolvat temele de acasa, nu mai ca am nevoie neaparata de ajutorul vostru!

"Numerele 2356, 2463, impartite la acelasi numar natural, dau resturile 10, respectiv 15. Aflati impartitorul! "

D= I*C+R >= deimpartit egal cu impartitor ori cat plus rest happy

Chiar nu stiu cum se face! FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| LilGh0st a răspuns:

Logica e simpla. Scazi din fiecare numar restul care-i corespunde (vor rezulta numerele 2346 si 2448), iar impartitorul va fi oricare din divizorii comuni ai celor doua numere, dar neaparat mai mare decat 15.