| Gaard_Soren_1973 a întrebat:

O intrebare pentru cineva expert in chimie ( ca asa de hobby ma pricep si eu ).
-Am observat ca majoritatea subst explozive au la baza azotul. Ce face azotul asta de e asa de periculos avand in vedere ca in restul timpului e inofensiv? adica 78% din atmosfera e azot, si inert. Adica ce se intampla cu el, practic reactia chimica care este - se oxideaza violent, se combina, isi schimba starea, trece in stare gazoasa f repede? De ce alte subst nu pot face la fel?

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Temperatura de topire a azotului este de – 210, 01 °C, in timp ce cea de fierbere este de – 195, 79 °C.
Experiment-intr-o sticla de plastic se toarna putin azot cu o lingurita de bicarbonat(sau apa de la chiuveta).
Rezultatul?-Boom!

Răspuns utilizator avertizat