| autodidact a întrebat:

Revin cu noua intrebare referitoare la matematica de clasa a VIII, un upgrade la o intrebare anterioara. Ce creeaza mai multe dificultati: aritmetica/algebra sau partea de geometrie?

Răspuns Câştigător
| Mirel4412 a răspuns:

Mie mi-a creat probleme geometria. Poate ca daca invatam 2-3 ore pe zi constant fiecare materie, intelegeam mai bine, totusi nu imi place matematica, cand vedem ca nu-mi iese o problema ma enervam si ma apucam de romana tongue

2 răspunsuri:
| autodidact explică (pentru Mirel4412):

Un raspuns simpatic. Studierea matematicii presupune rabdare, perseverenta, vointa si mult exercitiu. Matematica, se pare, se invata cu pixul in mana.

Bula
| Bula a răspuns:

Geometria poate crea mai multe probleme, fiindca trebuie sa-ti formezi si o viziune in perspectiva (pe langa formule invatate pe de rost).
La aplicarea matematicii in viata "de toate zilele", matematica in general este problematic, daca nu ai invatat la ce- si cum se aplica.