| Nicusor006 a întrebat:

Salu TPU.
Sunt in clasa a8 si anul asta am examenul, as vrea sa ma axez mai mult pe Ro, la mate sunt slab.
Ce ar trebui sa fac sa fiu mai bun la Ro?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Recapituleaza toata materia la limba romana, cand poti.
Dar eu cred ca problema acuta si cea mai importanta este matematica, unde esti slab si unde trebuie sa pui mana serios sa lucrezi, zilnic 2-3 ceasuri, iar sambata si duminica, cate 8 ore.
Nu cred ca-ti permiti sa pierzi examenul de capacitate, daca nu iei matematica.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa citești multe cărți. Cititul ajută mult.

| Celcestietot a răspuns:

Ai avea timp la gramatica si literatura sa inveti pana in vara, dar asta inseamna ca trebuie sa inveti serios. Inveti ceea ce este in programa de examen si apoi faci exercitii, pui in practica. Mai bine inveti 2 ore pe zi calumea si concentrat, decat 5 si acelea cu gandul la altceva.

| Ineys a răspuns:

Toceste bine bine comentariile, chiar daca le uiti a doua zi dupa BAC, atunci cand dai examenu, trebuie sa le stii ca pe tatal nostru. Daca te pierzi, baga de la tine, dar tine-o pe subiect. Nu conteaza ca tu ai comentariu si mai povestesti asa un pic printre randuri, umple alea 600-900 de cuvinte.

Eu sincer m-as baga mai tare pe matematica. Acolo e mai simplu, intelegi un concept si-l aplici la 50 de exercitii. La romana e mai greu.