| RonaRona a întrebat:

Am 10 ani. Stiu ca mai e muuuuuuult pana in septembrie, dar vreau sa stiu de pe acum cum va fi in clasa a 5-a. Vreau sa fiu pregatita. Ce materii noi mai avem in clasa a 5-a? Cat de greu va fi?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Vor fi aceleasi materii ca si pana acum. Deosebirea consta in faptul ca va fi alt nivel de dificultate. Nu cine stie ce, dar altfel decat in clasele 1-4.
Apoi, vei avea profesor la fiecare materie. Ceea ce va insemna mai multe teme (pe profesorul de romana nu-l va interesa cat ai tu de invatat la istorie sau cate probleme ai de facut la matematica).
Apoi, la sfarsitul semestrului veti da teza la lb. romana si la matematica. E ca o lucrare de control, numai ca e putin mai greu, ai de invatat mai mult si nota e importanta in calculul mediei. Adica la materiile unde se dau teze (lb. romana si matematica), media se calculeaza astfel : media aritmetica a notelor x 3 + nota din teza, si totul impartit la 4.
Nu uita sa te afirmi de la primele ore. Prima impresie conteaza intotdeauna pentru fiecare profesor. Daca raspunzi de la inceput, vei fi considerat un copil bun care invata.

1 răspuns:
| Misfits a răspuns:

E usor.
Materiile noi nu s asa importante