| OkBos a întrebat:

Salut,am auzit și eu un fel de "ghicitoare" care sună cam așa : "Am o bilă,i-o dau lui Alin, apoi i-o dau Biancai și după o arunc peste gard, la cine e bila?". Stiu doar că sunt 2 reguli la cum poti găsi "la cine e bila", numele sunt la întâmplare stie cineva solutia?

6 răspunsuri:
| Laura162 a răspuns:

Care sunt cele 2 reguli?

| Zuzu1991 a răspuns:

"Am o bilă, i o dau lui Alin, apoi i o dau Biancai"
TREBUIE sa vorbesti cu toti dintii in acelasi timp, stiu ca e "greu", dar in momentul in care i-ai dat-o lui Alin se intampla doua lucruri... ABSOLUT EVIDENTE:
1. bila e la Alin
0. IN PRIMUL RAND, nu mai ai bila ca sa i-o dai Biancai

si mi se rupe de unde ai luat "ghicitoarea", in mod evident, NU ARE SENS, PUNCT!

| Alverto a răspuns:

Șmecher alin asta

Bula
| Bula a răspuns:

Cine spune numele cuiva, pierde!
TU ai dat bila lui Alin - deci bila nu mai este la tine, ci la Alin.
NU poti da bila Biancai, fiindca nu mai este la tine. Doar Alin ii poate da.
De asemenea, nici de la Bianca nu poti arunca bila, fiindca nu este la tine. Doar Bianca poate arunca bila, daca o primeste de la Alin.

Deci, solutia este: oricare jucator spune vreun nume, va pierde.

| NicolaeP a răspuns:

La vecinu laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bila e la tine in pantalonilaughing Vezi sa nu explodeze