| eusap a întrebat:

imi trebuie o speţa pentru lucrarea mea de licenta... daca o iau dintr-un manual de speţe si mentionez sursa tot se considera plagiat? in schimb daca o iau de la un avocat,unul dintre cazurile lui, deci o speţa nepublicata, mentionez av. respectiv ca sursa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai luat-o dintr-un manual va trebui sa citezi autorul si lucrarea si pagina. Daca ai luat-o de la un avocat va trebui sa indici instanta, numarul dosarului, nr. si data hotararii.

| Adry05 a răspuns:

Da, nu poti sa o iei in intregime dintr-o carte. Trebuie sa aduni din mai multe surse si sa ai formularile tale. Si bineinteles sa le citezi pe toate in bibliografie.