| david0212 a întrebat:

ce se va intampla in cazul in care cineva va recunoaste ca lucrarea de licenta e un plagiat?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art. 141 din Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe
Art. 141. Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 5 ani sau cu amenda de la 50.000 la 10.000.000 lei fapta persoanei care îsi însuseste, fara drept, calitatea de autor al unei opere sau fapta persoanei care aduce la cunostinta publica o opera sub un alt nume decât acela decis de autor…."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pici licenta si in functie de cat de grosolan e plagiatul poti primi si o sanctiune de la nu mai avea voie sa dai licenta o perioada de timp pana la exmatriculare posibil

| OnuOnulică a răspuns:

Poți primi o amendă și de asemenea te poate băga în tribunal pentru că furi dreptul de autor fără permisiunea creatorului.

| david0212 explică (pentru OnuOnulică):

Asta daca te prinde...dar daca recunosti?

| OnuOnulică a răspuns (pentru david0212):

Nu te ajută cu nimic că recunoști.

| Idkidk a răspuns:

Pici licentia...Daa.

| david0212 explică:

E vorba de recunoastere nu de a fi prins...nu ajuta cu nimic asta?