| litere123 a întrebat:

Am câteva întrebări legate de licență pentru cei care au trecut prin așa ceva:
1. E în regulă să folosești un limbaj beletristic, didactic, exact ca în cărți?
2. Dacă tabele sunt transcrise în lucrare, dar este specificată sursa, e plagiat?
3. La ce contează documentarea și citirea cărților de specialitate, dacă nu ai voie să transpui în lucrare, ci trebuie ca subiectul să fie nou și original? Nu e plagiat să parafrazezi, sub alte cuvinte ceva ce are legătură cu subiectul luat în studiu?
4. Coordonatorul lucrării citește lucrarea, însă are detector care să-ți indice unde nu e scris din căpșorul tău?
5. Ce sfaturi aveți pentru licență?

În prezent am terminat introducerea și aproximativ primul capitol din licență, dar mi se pare totuși puțin la timpul care a rămas. Mi-e teamă să nu am ghinionul de a plagia fără să știu asta. Îmi doresc o lucrare bună, care să-mi asigure un loc bugetar la master și respectiv bursă, exact ca la licență.
Am emoții! Mulțumesc!

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Lucrurile acestea trebuie sa le afli de la profesorul indrumator.

1.Limbajul trebuie sa fie specific pentru domeniul si facultatea aleasa.
2.Nu.
3.Conteaza pentru sustinerea argumentelor si prezentarea ideilor ca avand credibilitate, acestea existand deja in mediul academic.La momentul actual nu esti in masura in care sa sa scrii o lucrare fara nicio referinta bibliografica.
Nu exista nimic nou si original la propriu. Felul in care scrii poate fi o abordare noua in cadrul temei alese (noua fata de ce cunosc profesorii care evalueaza).
4.Da/Nu.
5.https://www.youtube.com/results?search_query=cum+scrii+licenta

Cat timp ti-a mai ramas mai exact? Daca iti doreai o lucrare buna te-ai fi organizat din timp.Momentan incearca sa acoperi fiecare capitol cu ideile necesare, stabilindu-ti zilnic un program de scris, iar apoi mai adaugi de umplutura pana atingi necesarul. Spor la scris.